Zdarzenia

Zdarzenia 5 listopada 2019 Wydanie 41/2019
Zdarzenia

28 października (poniedziałek)

W Sieprawiu doszło do zdarzenia, w którym jeden z pojazdów „zaparkował na dachu drugiego”. Jedna osoba została poszkodowana, zaopatrzona i przewieziona przez Zespół Ratownictwa Medycznego do szpitala. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, przeprowadzenia sorpcji płynów eksploatacyjnych z jezdni oraz ściągnięciu jednego pojazdu z drugiego. W akcji udział brały jednostki JRG Myślenice, OSP Siepraw.

29 października (wtorek)

Dyżurny SKKP PSP o godzinie 16.01 przyjął zgłoszenie o groźnie wyglądającym zderzeniu na drodze krajowej nr 7 w Jaworniku. Po przybyciu na miejsce zastępów straży pożarnej nie stwierdzono osób poszkodowanych, co skutkowało zakwalifikowaniem zdarzenia jako kolizji samochodu osobowego i ciężarowego. Zabezpieczono miejsce zdarzenia w sposób umożliwiający częściowy ruch pojazdów na drodze, usunięto rozbite elementy pojazdów z jezdni oraz poddano sorpcji rozlane płyny eksploatacyjne. W działaniach udział brały JRG Myślenice, OSP Jawornik.

31 października

Zgłoszenie o pożarze drewnianego budynku mieszkalnego w Zasani wpłynęło do SKKP PSP o godzinie 14.51. Dyżurny operacyjny zadysponował jednostki straży pożarnych z JRG Myślenice, OSP Zasań, OSP Trzemeśnia, OSP Poręba, OSP Droginia, OSP Myślenice–Dolne Przedmieście. Pierwsze zastępy przybyłe na miejsce stwierdziły pożar całkowity dachu oraz jednego z pomieszczeń na parterze. Budynek nie był zamieszkały ani podłączony do instalacji elektrycznej. Podano trzy gaśnicze prądy wody, pocięto i wyniesiono spalone drewniane elementy więźby dachowej, przewietrzono i sprawdzono pozostałe pomieszczenia budynku (nie stwierdzono osób wewnątrz obiektu). Strażacy pracowali w sprzęcie ochrony dróg oddechowych oraz wykorzystywali posiadaną kamerę termowizyjną do lokalizowania źródeł ognia. Budynek znajdował się w trudno dostępnym terenie – brak dróg dojazdowych. Podczas prowadzonych działań nie ustalono przyczyny powstania pożaru.

31 października

Jeszcze trwała akcja gaśnicza w Zasani gdy wpłynęło kolejne zgłoszenie pożaru. Tym razem był to samochód dostawczy w Jaworniku na drodze krajowej nr 7. Dyżurny operacyjny zadysponował dwa zastępy gaśnicze OSP Jawornik, OSP Myślenice–Śródmieście oraz dowódcę JRG samochodem SLRR. Po przybyciu ugaszono pożar auta prądem wody oraz prądem piany ciężkiej. Następnie schłodzono komorę silnika i usunięto skutki zdarzenia z jezdni. Uszkodzony pojazd zabrała pomoc drogowa. Pomimo że kierowca, po zauważeniu pożaru, zjechał z głównej drogi na lokalną i tam prowadzono akcję gaśniczą, na DK nr 7 tworzyły się „korki” spowodowane dużym natężeniem ruchu (wyjazdy na Wszystkich Świętych).

31 października

Kolejne zdarzenie pod estakadą drogi krajowej nr 7 spowodowało uszkodzenie barier oraz wyciek płynów eksploatacyjnych z uszkodzonych pojazdów. Zderzenie samochodu osobowego z dostawczym oderwało tylne koła w jednym z pojazdów. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, usunięto rozbite elementy z jezdni, zabezpieczono bariery ochronne oraz przeprowadzono sorpcję płynów eksploatacyjnych. Około 30 minut trwały utrudnienia w przejeździe pojazdów przez skrzyżowanie.

3 listopada

W niedzielne popołudnie o godzinie 13.08 zawyły syreny jednostek gminy Siepraw po zgłoszeniu pożaru w budynku mieszkalnym w Sieprawiu. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu sytuacji, stwierdzono pożar pomieszczenia gospodarczego. W trakcie dojazdu pierwszego zastępu OSP rodzina ewakuowała się z budynku (8 osób, w tym 7 dzieci) natomiast ratownicy pomogli w ewakuacji ojca z niepełnosprawnym 2,5 letnim dzieckiem przy użyciu drabiny przystawnej z balkonu pierwszego piętra. Rozwinięto węże gaśnicze i podano dwa prądy wody na palące się elementy pomieszczenia gospodarczego. Równocześnie udzielono KPP osobie poszkodowanej (dziecko), poprzez kontrolę funkcji życiowych, tlenoterapię. Wezwano na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego, który przetransportował osobę niepełnosprawną wraz z matką na obserwację do szpitala. Do lokalizacji źródeł ognia wykorzystano kamerę termowizyjną. Usunięto spalone elementy wyposażenia z pomieszczenia gospodarczego, sprzęt ogrodniczy, opony na zewnątrz w celu ich dogaszenia. Wykorzystując agregat oddymiający usunięto dymy, gazy pożarowe powstałe na wskutek spalania się opon, przewietrzono i sprawdzono na obecność CO pomieszczenia całego budynku - brak zagrożenia. W akcji udział brały jednostki JRG Myślenice, OSP Siepraw, OSP Łyczanka, OSP Czechówka.

mł. bryg. Roman Ajchler