Zdarzenia

Zdarzenia 12 listopada 2019 Wydanie 42/2019
Zdarzenia

5 listopada (wtorek)

O godzinie 15.14 w dniu 5 listopada do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP wpłynęło zgłoszenie o pożarze butli propan – butan w miejscowości Dobczyce. Dyżurny operacyjny zadysponował zastępy JRG i OSP. Na miejscu potwierdzono pożar 11 kg butli propan-butan, która zapaliła się w budynku i została wyniesiona na zewnętrzny plac przez użytkownika. Strażacy podali prąd wody w celu ugaszenia ognia i schłodzenia butli oraz zakręcili zawór. Wykorzystano w działaniach kamerę termowizyjną w celu kontroli temperatury butli. W działaniach brały udział jednostki JRG Myślenice, OSP Skrzynka.

W godzinach wieczornych na drodze ekspresowej S7 doszło do zderzenia samochodu osobowego i ciężarowego w Stróży. Dyżurny operacyjny SKKP PSP o godzinie 20.08 zadysponował zastępy ratownicze JRG Myślenice, OSP Stróża, OSP Pcim. Na miejscu stwierdzono, że poszkodowane zostały dwie osoby. Działania strażaków polegały na przeprowadzeniu badania urazowego, wykonaniu opatrunków, udzieleniu wsparcia psychicznego rannym, sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu rozbitych elementów pojazdów z jezdni. Ratownicy ZRM stwierdzili potrzebę hospitalizacji obu osób, które wraz z dwumiesięcznym dzieckiem zostały zabrane z miejsca zdarzenia do szpitala.

6 listopada (środa)

Na mokrej nawierzchni jezdni drogi ekspresowej S7 w Stróży i Lubniu w krótkim odstępie czasu doszło do poślizgu pojazdów i uderzenia w bariery ochronne rozdzielające pasy ruchu. Dyżurny operacyjny SKKP PSP w Myślenicach dysponował do akcji zastępy straży pożarnych z JRG i OSP. W Stróży w wyniku uderzenia kierująca pojazdem została poszkodowana i przewieziona przez Zespół Ratownictwa Medycznego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Myślenicach. W Lubniu nikt z podróżujących nie odniósł obrażeń. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usunięciu pojazdów na pas awaryjny, przeprowadzeniu sorpcji płynów eksploatacyjnych oraz zmyciu jezdni prądami wody. Zdarzenia te utrudniły przejazd na drodze ekspresowej S7. Ruch na drodze przez około 40 minut odbywał się jednym pasem w kierunku Krakowa, a na 10 minut podczas przywracania jezdni do bezpiecznego użytkowania został całkowicie zamknięty. W działaniach udział brali strażacy JRG Myślenice, OSP Stróża, OSP Pcim.

mł. bryg. Roman Ajchler