Zdarzenia

Zdarzenia

16 lipca

Kilka minut po godzinie 11 doszło do zderzenia czołowo-bocznego dwóch samochodów osobowych na skrzyżowaniu ul. Partyzantów i ul. Kazimierza Wielkiego w Myślenicach. W wyniku kolizji poszkodowane zostały dwie osoby, które o własnych siłach opuściły samochody. Strażacy JRG i OSP Myślenice Dolne Przedmieście zabezpieczyli miejsce zdarzenia, wykorzystując posiadane zestawy PSP R1. Przeprowadzili stabilizację odcinka szyjnego kręgosłupa, badanie urazowe oraz udzielili poszkodowanym wsparcia psychicznego. Po przekazaniu osób poszkodowanych przybyłemu ZRM, poddano sorpcji rozlane płyny eksploatacyjne i usunięto skutki zdarzenia z jezdni.

17 lipca

O godzinie 10.11 do zdarzenia drogowego z udziałem samochodu osobowego i ciężarowego na drodze wojewódzkiej (ul. Słowackiego) w Myślenicach udały się zastępy JRG i OSP Myślenice Dolne Przedmieście. Po przybyciu na miejsce nie stwierdzono osób poszkodowanych. Uszkodzone pojazdy blokowały jeden pas ruchu w kierunku Dobczyc na wysokości marketu spożywczego. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, aby umożliwić ominięcie przez inne pojazdy miejsca kolizji, sprawdzono czy nie wystąpiły wycieki płynów eksploatacyjnych, usunięto skutki kolizji z jezdni. Pojazd osobowy przemieszczono na pobliski parking.

19 lipca

W lesie w Porębie doszło do groźnego wypadku. Na miejsce zdarzenia zadysponowano zastępy JRG Myślenice oraz OSP Poręba. Strażacy, po dotarciu na miejsce wypadku, udzielili pomocy mężczyźnie, który spadł z drzewa. Po wstępnym zaopatrzeniu przez ratowników medycznych rannego przetransportowano na skraj lasu, wykorzystując quada z przyczepką. Udzielono pomocy w przygotowaniu poszkodowanego do transportu medycznego. Ze względu na poważne obrażenia wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

19 lipca

Około godziny 11 w Sułkowicach strażacy JRG przystąpili do uwolnienia kota, który w niewyjaśniony sposób wszedł pod nadkole samochodu osobowego. Z wykorzystaniem narzędzi podręcznych uwolniono zwierzątko, które natychmiast oddaliło się w sobie tylko znanym kierunku.

mł. bryg. Roman Ajchler

21 lipca

W niedzielę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa informowało poprzez system SMS o możliwych do wystąpienia burzach, opadach gradu i silnych wiatrach. W związku z ostrzeżeniami KP PSP Myślenice poinformowało jednostki OSP o potrzebie przygotowania sprzętu do podjęcia ewentualnych działań ratowniczych. Dyżurny Operacyjny PSP otrzymał w godzinach 13.30 – 21.00 zgłoszenia o 13 zdarzeniach (3 pożary, 10 miejscowych zagrożeń). 

Pożary stodoły w Poznachowicach Dolnych i budynku gospodarczego w Krzeczowie związane były z wyładowaniami atmosferycznymi, pożar na terenie ZUO Myślenice prawdopodobnie powstał w wyniku samozapalenia. Ponadto strażacy likwidowali 2 wypadki drogowe spowodowane przez to, że samochody wpadły w poślizg: w Stróży skończył się on uderzeniem w drzewo, a w Jaworniku – w bariery ochronne. Cztery zgłoszenia związane były z uszkodzonymi i złamanymi drzewami (Myślenice, Pcim, Sułkowice). Ponadto straż wyjeżdżała do działań ratowniczych w związku z: uszkodzonym słupem telekomunikacyjnym w Lipniku; kamieniami i żwirem naniesionymi na jezdnię w Wierzbanowej; zatkanym przepustem drogowym w Tokarni oraz sprawdzeniem mieszkania na obecność tlenku węgla w Myślenicach. Noc z niedzieli na poniedziałek minęła natomiast spokojnie, bez wyjazdów ratowniczych.

mł. bryg. Roman Ajchler

Fot. z arch. PSP w Mtślenicach