ZDARZENIA

Zdarzenia 14 stycznia 2020 Wydanie 2/2020
ZDARZENIA

2 stycznia (czwartek)

W dniu 2 stycznia o godzinie 13.55 do SKKP PSP w Myślenicach wpłynęło zgłoszenie o kolizji sześciu samochodów osobowych na Drodze Krajowej nr 7 w okolicy przejścia dla pieszych Myślenice-Tarnówka. Uszkodzone pojazdy zablokowały jeden pas ruchu w kierunku Krakowa. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, nie stwierdzili osób poszkodowanych. Dalsze czynności polegały na sorpcji wyciekłych płynów eksploatacyjnych oraz usunięciu rozbitych elementów pojazdów z jezdni. W działaniach udział brał zastęp JRG oraz OSP Myślenice – Śródmieście.

Kolejne zdarzenie drogowe 2 stycznia /15.17/ miało miejsce w Wiśniowej. Zadysponowane zastępy JRG i OSP Wiśniowa stwierdziły samochód osobowy, który wypadł z jezdni drogi gminnej i znajdował się na prywatnej posesji. Kierujący przed przybyciem zastępów straży oraz Policji oddalił się z miejsca zdarzenia w nieznanym kierunku. Usunięto skutki kolizji z drogi, sprawdzono okolicę miejsca, w którym doszło do zdarzenia nie znajdując tam osoby kierującej pojazdem.

8 stycznia (środa)

W dniu 8 stycznia o godzinie 14.39 do SKKP PSP w Myślenicach wpłynęło zgłoszenie o samochodzie ciężarowym z załadowaną naczepą (24t) opartym o elewację budynku (uszkodzenia dachu, ogrodzenia), który blokował przejazd w miejscowości Sułkowice. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, kierujący w porozumieniu z odbiorcą towaru częściowo rozładowali materiał budowlany (pustaki ceramiczne) w celu zmniejszenia wagi naczepy. Po obniżeniu wagi przystąpiono do odsunięcia naczepy od elewacji budynku za pomocą siłowników hydraulicznych oraz wózka widłowego. W akcji udział brały zastępy OSP Sułkowice, JRG Myślenice.

Również w tym dniu odebrano zgłoszenie o przymarzniętym ptaku na tafli Jeziora Dobczyckiego w Brzączowicach. Na miejscu stwierdzono unieruchomionego ptaka na tafli lodowej w odległości około 50 metrów od brzegu. Rota ratowników ubrana w skafandry suche i zabezpieczona kamizelkami ratowniczymi za pomocą sań lodowych udała się w kierunku ptaka pozostającego na cienkiej tafli lodowej. Po dotarciu do miejsca docelowego, stwierdzono martwego ptaka (Łabędź), którego przetransportowano na brzeg i przekazano przedstawicielowi PGW Wody Polskie.  Działania prowadzili strażacy JRG Myślenice, OSP Dobczyce.

10 stycznia (piątek)

W dniu 10 stycznia strażacy JRG Myślenice oraz OSP Głogoczów interweniowali podczas zderzenia dwóch samochodów osobowych w centrum miejscowości Głogoczów. Nie stwierdzono osób poszkodowanych więc działania dotyczyły  tylko usunięcia skutków tego zdarzenia z jezdni i przemieszczenia jednego z uszkodzonych pojazdów na pobocze w celu udrożnienia przejazdu.

12 stycznia (niedziela)

O godzinie 2.10 w noc 12 stycznia wpłynęło do SKKP PSP w Myślenicach zgłoszenie o pożarze samochodu osobowego w miejscowości Lubień na drodze gminnej. Po przybyciu na miejsce zabezpieczono i oświetlono miejsce zdarzenia, podano  jeden prąd wody w natarciu. Następnie usunięto przy użyciu sprzętu burzącego tlące się części z tworzywa sztucznego oraz schłodzono elementy konstrukcyjne pojazdu. W akcji udział brali strażacy OSP Lubień, JRG Myślenice.

mł. bryg. Roman Ajchler