ZDARZENIA

ZDARZENIA

3 lutego (poniedziałek)

3 lutego o godzinie 21.48 Dyżurny operacyjny SKKP PSP w Myślenicach odebrał zgłoszenie o dachowaniu samochodu osobowego w miejscowości Borzęta. Na miejscu zdarzenia strażacy w wyniku rozpoznania stwierdzili pojazd na dachu, który wcześniej uderzył w przepust betonowy i ogrodzenie prywatnej posesji. Kierowca opuścił pojazd samodzielnie nie odnosząc obrażeń. Zabezpieczono miejsce zdarzenia poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów pożarniczych, stożków ostrzegawczych; oświetlono teren działań oraz usunięto naniesioną ziemię z jezdni w celu przywrócenia jej do ruchu kołowego. Uszkodzony pojazd po zakończeniu czynności wyjaśniających przez funkcjonariuszy Policji został zabrany przez Pomoc drogową. W działaniach udział brały zastępy OSP Borzęta, JRG Myślenice.

4 lutego (wtorek)

Zastępy strażaków OSP Harbutowice, OSP Sułkowice oraz JRG Myślenice w dniu 4 lutego zostały zadysponowane do zderzenia czołowego dwóch samochodów na drodze wojewódzkiej w miejscowości Harbutowice. Pojazdy po zderzeniu całkowicie zablokowały przejazd. Cztery osoby zostały poszkodowane w tym dwoje dzieci (13 i 17 lat). Zabezpieczono miejsce zdarzenia, udzielono Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy poszkodowanym do czasu przybycia Zespołów Ratownictwa Medycznego. Następnie przystąpiono do zmycia substancji ropopochodnej z jezdni zmywaczem „Sintan” oraz usunięcia skutków zdarzenia z jezdni. Po czynnościach operacyjnych policji uszkodzone samochody zostały zabrane przez pomoc drogową. Droga wojewódzka była nieprzejezdna przez ok. 1,5 godziny.

9 luty (niedziela)

W dniu 9 lutego przy ładnej, słonecznej pogodzie o godzinie 11.20 doszło na drodze ekspresowej S7 w miejscowości Skomielna Biała do wypadku drogowego w którym zderzyły się trzy samochody osobowe. Droga została całkowicie zablokowana w kierunku Krakowa. W wyniku zderzenia poszkodowane zostało dziecko 10 lat nad którym opiekę sprawowali ratownicy ZRM przybyli na miejsce zdarzenia. Strażacy zabezpieczyli miejsce akcji, użyli sorbentu w celu sorpcji rozlanych płynów eksploatacyjnych, przygotowali lądowisko dla śmigłowca LPR. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych przez funkcjonariuszy Policji przemieścili pojazd oraz usunęli skutki zdarzenia z jezdni w celu przywrócenia jej do ruchu kołowego. W działaniach udział brały zastępy JRG Myślenice, JRG Rabka, OSP Skomielna Biała, OSP Lubień.

9-10 luty (niedziela – poniedziałek)

Interwencje strażaków Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu myślenickiego związane z silnym wiatrem od godzin wieczornych 9 lutego do godzin południowych 10 lutego.  W nocy pierwsze zgłoszenie wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Myślenicach o godzinie 22.25.  Działania prowadzono przy powalonych drzewach na drogi, budynki mieszkalne i użyteczności publicznej. Uszkodzone zostały dachy na budynkach. Odnotowano 26 wyjazdów ratowniczych i ciągle spływają kolejne zgłoszenia. Według prognoz meteorologicznych wiatr delikatnie osłabnie ale nadal jego porywy będą wynosić do 100 km/h.

mł. bryg. Roman Ajchler