ZDARZENIA

Region 27 sierpnia 2019 Wydanie 31/2019
ZDARZENIA

19 sierpnia

O godzinie 21.14 w poniedziałek 19 sierpnia wpłynęło zgłoszenie do Stanowiska Kierowania PSP o wypadku w miejscowości Harbutowice na drodze wojewódzkiej. Dyżurny operacyjny zadysponował do zdarzenia zastęp z OSP Harbutowice oraz JRG Myślenice. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono zderzenie samochodu osobowego z przydrożnymi barierami, pojazd częściowo blokował jeden pas ruchu. Jedna osoba została poszkodowana. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili KPP osobie rannej, usunęli skutki zdarzenia z jezdni. Przybyły ZRM po przebadaniu osoby nie stwierdził potrzeby hospitalizacji w szpitalu. 40 minut później wpłynęło kolejne zgłoszenie tym razem o pożarze domu letniskowego w Harbutowicach.

Jednostki biorące udział w likwidacji wypadku zostały przedysponowane do pożaru. Ponadto do działań gaśniczych wysłano pozostałe jednostki OSP z gminy Sułkowice. Na miejscu zdarzenia stwierdzono objęty pożarem całkowitym budynek letniskowy o konstrukcji drewnianej. Podano dwa prądy wody w natarciu, wyniesiono z wnętrza 11 kg butlę gazową, następnie przystąpiono do prac rozbiórkowych konstrukcji celem wyeliminowania zarzewi ognia, które lokalizowano kamerą termowizyjną. Samochody strażackie ze względu na swoją wielkość miały znacznie utrudniony dojazd do pożaru wąską lokalną drogą.

20 sierpnia

W Głogoczowie na drodze krajowej nr 7 w dniu 20 sierpnia doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych, pojazdy blokowały całkowicie przejazd w kierunku Krakowa. Poszkodowane zostały 3 osoby w tym pieszy przechodzący przez przejście dla pieszych. Przybyli strażacy zabezpieczyli miejsca zdarzenia, udzielili KPP poszkodowanym (stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa, przeprowadzenie badania urazowego, termoizolacja, wsparcie psychiczne), przeprowadzili sorbcję płynów eksploatacyjnych. Przybyłe ZRM przejęły poszkodowanych i po zaopatrzeniu przewiozły ich do szpitala. Pojazdy przemieszczono na pobocze drogi i usunięto skutki zdarzenia z jezdni. W działaniach udział brały zastępy OSP Głogoczów, JRG Myślenice.

mł. bryg. Roman Ajchler