Zdarzenia

Zdarzenia 8 października 2019 Wydanie 37/2019
Zdarzenia

1 października

W związku z silnym wiatrem 29 i 30 września KP PSP w Myślenicach odnotowała sześć wyjazdów ratowniczych na terenie powiatu. W Głogoczowie i Lubniu wiatr połamał konary drzew, które zagrażały bezpieczeństwu na drogach gminnych; w Pcimiu i Krzesławicach były to drzewa przewrócone na drogi; w Myślenicach złamane drzewo na parkingu, które przygniotło samochód osobowy oraz uszkodzone pokrycie dachu na budynku mieszkalnym. W działaniach związanych z usuwaniem drzew oraz zabezpieczaniem uszkodzonego dachu brały udział miejscowe jednostki OSP i JRG Myślenice.

5 października

O godzinie 11.36 wpłynęło pierwsze zgłoszenie o wypadku do SKKP PSP. Informacja mówiła o zderzeniu kilku pojazdów i osobach poszkodowanych na drodze ekspresowej S7 w Stróży. Dyżurny operacyjny zadysponował jednostki PSP i OSP. Przybyli na miejsce strażacy potwierdzili zdarzenie, zabezpieczyli miejsce do działań, usunęli płyny eksploatacyjne. Personel medyczny ZRM zaopatrzył jedną osobę poszkodowaną i przewiózł ją do szpitala.

Kolejne zdarzenie na S7 w Stróży (godzina 13.24) to usunięcie naniesionej na jezdnię ziemi, żwiru po kolizji samochodu z barierami.

Warunki atmosferyczne i nieodpowiedzialność kierujących spowodowały w krótkim czasie kolejne zdarzenia na drogach.

Jawornik DK7 (godzina 13.50) dachowanie samochodu osobowego – jedna osoba poszkodowana. Strażacy udzielili KPP, przeprowadzili sorbcję płynów eksploatacyjnych.

Jawornik DW955 (godzina 14.17) kolizja trzech samochodów na skrzyżowaniu z drogą gminną. Działania polegały na usunięciu pojazdów poza jezdnię i przeprowadzeniu sorbcji wyciekłych płynów eksploatacyjnych.

Już minutę później kolejne zgłoszenie (14.18) w Myślenicach DK7 uderzenie samochodu w bariery ochronne – strażacy usunęli pojazd oraz naniesioną ziemię w celu umożliwienia przejazdu dla innych podróżujących tą trasą.

Następne zgłoszenie to ponownie miejscowość Stróża i droga ekspresowa S7 – uderzenie pojazdu w bariery, jedna osoba poszkodowana. Zabezpieczono miejsce zdarzenia, zmyto jezdnię z naniesionej ziemi i żwiru. ZRM po wstępnym zaopatrzeniu przewiózł poszkodowaną do SOR w Myślenicach.

W działaniach tych brały udział zastępy strażaków z JRG Myślenice, OSP Stróża, OSP Pcim, OSP Myślenice Śródmieście, OSP Myślenice Dolne Przedmieście, OSP Jawornik.

5 października

Stanowisko Kierowania PSP o godzinie 12.41 odebrało zgłoszenie o poszkodowanej kobiecie, która wraz z synem wybrała się na wycieczkę czerwonym szlakiem przez Plebańską Górę, Mikołaja i doznała prawdopodobnie złamania nogi. Działania strażaków polegały na przeprowadzeniu poszukiwań w terenie gdzie może znajdować się poszkodowana, wykorzystano pojazdy quad i przyczepkę ratowniczą. Po zlokalizowaniu i udzieleniu KPP (wstępne zaopatrzenie uszkodzonej kończyny) przygotowano transport i zwieziono osobę do miejsca gdzie została przekazana służbie medycznej. W akcji udział brali strażacy JRG Myślenice, OSP Myślenice Górne Przedmieście, OSP Myślenice Śródmieście.

6 października

W niedzielę odnotowano 8 zdarzeń, w których uczestniczyli strażacy. Pierwsze zgłoszenie zostało odebrane przez Dyżurnego Operacyjnego KP PSP w Myślenicach o godzinie 2.30. Samochód osobowy w Jaworniku po uderzeniu w bariery na drodze krajowej nr 7 (zakopianka) zatrzymał się na boku. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. W ciągu dnia jeszcze trzykrotnie prowadzono działania na drogach: Harbutowice, zderzenie dwóch samochodów osobowych z jedną osobą poszkodowaną; Stróża droga ekspresowa S7, usunięcie substancji ropopochodnej z jezdni; Głogoczów droga krajowa nr 7, zderzenie dwóch samochodów co spowodowało znaczne utrudnienia w ruchu. Strażacy podczas tych akcji usuwali pojazdy, rozbite elementy z jezdni oraz prowadzili sorbcję płynów eksploatacyjnych.

Ponadto likwidowano zagrożenia związane z uszkodzonymi drzewami, które mogły doprowadzić do wypadku w miejscowościach Trzebunia, Myślenice, Węglówka. Prowadzono również wsparcie działań funkcjonariuszy policji podczas akcji w Myślenicach - wykonanie dostępu do osoby, u której lekarz stwierdził zgon.

mł. bryg. Roman Ajchler