Zdjęcie z Pcimia w międzynarodowym konkursie

Zdjęcie z Pcimia w międzynarodowym konkursie
"Pasterze" Adama Żądło z Pcimia

Fotografia Andrzeja Żądło pochodzącego z Pcimia zakwalifikowała się do finału międzynarodowego konkursu Sony World Photography Awards 2016

Adam Żądło to 23-letni student Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Pochodzi z Pcimia, gdzie w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu prezentował zarówno swoje zdjęcia jak i obrazy. Już wtedy interesował się złożonością istnienia i naukami zaspokajającymi naturalną ciekawość świata występującą u człowieka. Ta ciekawość była najczęstszym źródłem jego pomysłów. Nic zatem dziwnego, że temat konkursu idealnie pasował do tego młodego artystym, a jego zdjęcie zostało tak dobrze ocenione przez jury konkursu.

Zadaniem studentów z pięciu kontynentów było wykonanie jednego zdjęcia związanego z tematem „milenialsi”. Tak nazywa się przedstawicieli najmłodszego pokolenia - definiowanego jako Y, które obecnie wchodzi na rynek pracy. Według socjologów to najbardziej egoistyczne pokolenie minionego tysiąclecia reprezentujące roczniki wyżu demograficznego przełomu lat 80. i 90. Wychowywali się w obecności nowinek technologicznej, czujący się mieszkańcami globalnej wioski, charakteryzują się wysokimi oczekiwaniami wobec przyszłego miejsca pracy. To właśnie oni stali się tematem konkursu fotograficznego.

Do tego napłynęła rekordowa liczba prac, których było ponad 400. Do finału zakwalifikowano tylko 10 z nich. Wśród nich znalazła się fotografia Adama Żądło pt. „Pasterze”, wykonana w jego rodzinnym Pcimiu. Finaliści polecą do Londynu, aby poznać ostateczny wynik konkursu oraz po odbiór głównej nagrody, którą jest sprzęt fotograficzny sony o wartości 30 tys. zł. Dodatkowo zwycięzca ma zagwarantowaną publikację w najstarszym na świecie magazynie fotograficznym - British Journal of Photography.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 kwietnia. Prace studentów finalistów będzie można oglądać od 22 kwietnia do 8 maja w londyńskim Somerset House podczas wystawy 2016 Sony World Photography Awards Exhibition. Ukażą się one także w dorocznym albumie Sony World Photography Awards. Nam pozostaje obejrzeć je w galerii internetowej na stronie www.worldphoto.org.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)