Ze strychu magistratu do muzeum

Ze strychu magistratu do muzeum
Burmistrz Maciej Ostrowski wraz z p.o. dyrektora Muzeum Niepodległości Pawłem Lemaniakiem podczas oględzin zegara

Wielka przygoda z poszukiwaniem zabytków zaprowadziła pracowników Muzeum Niepodległości na strych myślenickiego magistratu, gdzie znajduje się 120-letni zegar. To kolejny eksponat, który trafi do nowej siedziby muzeum

Zegar, który od niemal 120 lat znajduje się na strychu magistratu pamięta czas wojny, niewoli, a także radości z odzyskania niepodległości. Teraz znajdzie honorowe miejsce w nowym gmachu Muzeum Niepodległości, gdzie opowie na nowo dzieje naszej wspólnej wolności.

Do końca października w muzeum potrwa zbiórka pamiątek i zabytków posiadających wartość historyczną. W ramach akcji „Nasze Muzeum – Nasza Niepodległość” szczególnie poszukiwane są rzeczy oparte na osobistych losach darczyńców i ich rodzin oraz te związane z szeroko rozumianą niepodległością.

Muzealnicy czekają na przedmioty codziennego użytku, fotografie, pocztówki, dokumenty, listy, pamiętniki, prasę, ulotki, odznaczenia, wspomnienia, elementy ubioru, umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia wojskowego łącznie z zabytkowymi urządzeniami, meblami oraz wyrobami rzemieślniczymi i artystycznymi świadczącymi o historii Ziemi Myślenickiej, jej kulturze, przemianach społecznych i gospodarczych oraz życiu w przeszłości.

Pamiątki można przekazać w formie daru lub depozytu. Każdy przedmiot zostanie poddany fachowej weryfikacji, a najciekawsze staną się częścią ekspozycji, która znajdzie się w nowej siedzibie Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta. Każdy z prezentowanych przedmiotów zostanie opatrzony jego historią oraz imieniem i nazwiskiem darczyńcy. Pozostałe zostaną należycie zabezpieczone z myślą o badaczach przeszłości i przyszłych wystawach.

Wśród najciekawszych eksponatów jakie do tej pory pozyskało Muzeum Niepodległości znajduje się m.in. fragment polskiego karabinu przeciwpancernego WZ35, rama obrazu posiadająca wyjątkowy legionowy rodowód, zabytkowa skrzynia, dokumenty i zdjęcia historyczne, kopię munduru austro-węgierskiego z okresu I wojny światowej.

Zbiórkę zakończy wystawa eksponatów zaplanowana na 10 listopada. W tym dniu w muzeum odbędzie się spotkanie z darczyńcami, prezentacja nowego logotypu oraz otwarcie wystawy przygotowanej w oparciu o pozyskane przedmioty.

Warto przeglądnąć swoje archiwa, szuflady, kolekcje, zakamarki i strychy domów. Być może znajdują się tam eksponaty opowiadające historię naszej Małej Ojczyzny, które warto pokazać szerszemu gronu.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)