Ze wschodu wędrują, na Górnym kolędują

Ze wschodu wędrują, na Górnym kolędują

Z okresem Świąt Bożego Narodzenia łączy się wiele pięknych tradycji. Jedną z nich jest wspólne śpiewanie kolęd. Nawiązując do tego starego zwyczaju w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu zorganizowano spotkanie podczas, którego wybrzmiały kolędy od tych najstarszych do współczesnych wyśpiewane przez najmłodszych i tych starszych

Spotkanie pt. „Ze wschodu wędrują, na Górnym kolędują” było otwarte dla mieszkańców Górnego Przedmieścia (i nie tylko), a jego celem była integracja lokalnej społeczności poprzez wspólne kolędowanie i biesiadowanie. Chętnych było tylu, że sędziwy Dom Ludowy pękał w szwach i wydawało się, że nie pomieści wszystkich.

Kolędowanie pokazało nam jak ważne jest bycie z drugim człowiekiem i dla drugiego człowieka. Że spotykać się warto nie tylko od święta, ale i na co dzień. Rodzinna atmosfera dała się słyszeć w każdym kącie sali. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Można było obejrzeć występy dzieci, młodzieży i dorosłych, a także wspólnie z nimi pokolędować, wykonać sobie własną koronę na niedzielny Orszak Trzech Króli, a także skosztować lokalnych smakołyków takich jak chleb na zakwasie ze smalcem i kiszonym ogórkiem, domowe ciasta i ciasteczka. Świąteczny klimat zapewnili lokalni instrumentaliści, szopka z dzieciątkiem oraz odwiedziny lokalnej grupy kolędniczej.

- Chcielibyśmy, aby to wydarzenie dało początek cyklicznym spotkaniom i wpisało się w kalendarz imprez organizowanych na Górnym Przedmieściu. Żeby gospodarzami tego wydarzenia byli nie tylko organizatorzy, ale przede wszystkim mieszkańcy, którzy oprócz osobistego udziału wniosą coś od siebie. Z tego miejsca serdecznie dziękujemy tym wszystkim którzy bezinteresownie włączyli się w pomoc w organizacji niniejszego spotkania. Już dziś serdecznie zapraszamy za rok - podkreślają organizatorki.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „MOWES - Małopolski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej - Krakowski Obszar Metropolitalny” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Barbara Bylica, Edyta Marchewka, Katarzyna Martyka