Ze Wschodu wędrują na Górnym kolędują

Miasto 14 stycznia 2020 Wydanie 2/2020
Ze Wschodu wędrują na Górnym kolędują

W sobotę 4 stycznia 2020r. w Domu Ludowym na Górnym Przedmieściu już po raz kolejny miało miejsce spotkanie „Ze Wschodu wędrują na Górnym kolędują”, którego celem jest przede wszystkim integracja mieszkańców tej części miasta (i nie tylko).

Z okresem Bożego Narodzenia łączy się wiele pięknych tradycji. Jedną z nich jest wspólne śpiewanie kolęd. Wspólne kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więzi, daje uczucie bliskości i spełnia potrzebę bycia z drugim człowiekiem. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje. W żadnym innym narodzie Boska Dziecina nie znalazła tyle zrozumienia, co w narodzie polskim i polskich kolędach. Organizacja tego wydarzenia miała na celu zachęcić wszystkich do wspólnego śpiewania, aby podtrzymać dobra polską tradycję i uwrażliwić wszystkich uczestników na piękno i wymowę polskich kolęd i pastorałek. Na scenie prezentowały się dzieci, młodzież i dorośli z naszego lokalnego środowiska śpiewając kolędy przy akompaniamencie lokalnych instrumentalistów, którzy towarzyszą pomysłowi od samego początku.

Przybyli goście zasiedli przy suto zastawionych stołach na których królowały tylko tradycyjne i własnoręcznie wykonane wyroby m.in. wędliny: schab, karczek, boczek, wiejski chleb, sałatka jarzynowa, chrzan z jajkiem, masełko, strogonow, grzaniec oraz domowe ciasta i ciasteczka upieczone także przez mieszkańców zaangażowanych w organizację.

Atrakcją dla najmłodszych, ale jak się okazało również dla tych trochę starszych było wykonanie z przygotowanych materiałów oryginalnej tarczy rycerskiej na Orszak Trzech Króli.

Spotkanie trwało do późnych godzin wieczornych, a pogłos kolęd unosił się nad domami mieszkańców Górnego Przedmieścia. Bardzo się cieszymy, że tego wieczoru sala Domu Ludowego wypełniona po brzegi tętniła życiem. Partnerem niniejszego spotkania była Gmina Myślenice, Paulend Assistance, oraz firma Wawel, która przekazał słodycze dla najmłodszych. Wydarzenie udało się zorganizować dzięki pomocy ludzi dobrej woli, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w przygotowania. Żywimy nadzieję, że to spotkanie podobnie jak Wigilia dla Seniorów na stałe wpiszę się w kalendarz wydarzeń jakie mają miejsce w Domu Ludowym.