KWW M Pszczola

Zespół tworzący nową monografię rozpoczął pracę

18 marca 2010 Wydanie 11/2010

Oprócz burmistrza w spotkaniu udział wzięli: redaktor, koordynator, autorzy poszczególnych rozdziałów oraz kierownik Biura Strategii, Rozwoju Gospodarczego i Promocji Małgorzata Trolka. Podczas spotkania omówione i zatwierdzone zostały wytyczne, dotyczące powstającej pracy. Podpisane zostały też stosowne umowy zatwierdzające te ustalenia. Pod względem budowy monografia podzielona została na osiem rozdziałów, które opracowane będą przez siedmiu autorów. Ich praca pod względem merytorycznym i warsztatowym nadzorowana będzie przez redaktora, którym jest: prof. dr hab. Tomasz Gąsowski - historyk, pracownik Instytutu Historii UJ oraz kierownik Katedry Kultur Mniejszości Narodowych WSFP Ignatianum. Współzałożyciel Klubu Jagiellońskiego, Ośrodka Myśli Politycznej i Komitetu Konserwatywnego. Organizował w Krakowie Fundację Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, której jest prezesem. W 2009 roku za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w służbie państwu i społeczeństwu w dziedzinie kultury, nauki, sportu, wymiaru sprawiedliwości został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Budowa pracy przedstawiać się będzie następująco:

Rozdział 1. „Przyroda i geografia Myślenic”, której autorem będzie: mgr Stanisław Cichoń - absolwent Wydziału Prawa i Administracji UJ i geografii na Wydziałe Biologii i Nauk o Ziemi UJ. Współautor m.in. publikacji pt. „Ocena krajobrazu powiatu myślenickiego jako podstawa koncepcji parku krajobrazowego” w monografii „Krajobraz – Turystyka – Ekologia”, przewodnik beskidzki.

Rozdział 2. „Archeologia miasta Myślenic”, której autorem będzie: prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak - pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Specjalista w zakresie archeologicznych badań okresu kamienia w Europie. Prowadzący szereg wykładów dla studentów w uniwersytetach, m. in. we Frankfurcie nad Menem, Stuttgarcie, Lund, Wiedniu i Opavie . Autor sześciu publikacji książkowych oraz wielu artykułów naukowych. Kierownik szeregu archeologicznych badań terenowych, w tym najbardziej znanego na stanowisku w jaskini „Obłazowej”.

Rozdział 3. „Historia miasta od momentu pojawienia się pierwszych źródeł pisanych do roku 1772”, której autorem będzie: ks. dr Michał Piela – wykładowca (adiunkt) na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie prowadzi wykłady na kursie doktoranckim, w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie i w Wyższym Seminarium Salwatorianów w Bagnie. Autor sześciu publikacji książkowych oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych. Obecnie opracowuje monografię parafii pod wezwaniem Narodzenia NMP w Myślenicach, która ukaże się drukiem w bieżącym roku. Członek Międzynarodowej Komisji Historycznej Salwatorianów.

Rozdział 4. „Myślenice pod austriackim zaborem 1772 – 1918”, której autorem będzie: mgr Magdalena Wróblewska – absolwent historii UJ, obecnie przed obroną doktoratu na tej uczelni. Praca doktorska tej autorki dotyczy działalności społecznej, kulturalnej i dobroczynnej ziemian w Zachodniej Galicji w dobie autonomii. Autorka szeregu artykułów o tematyce zbieżnej z tematem pracy doktorskiej. Na co dzień pracuje jako przewodnik w Krakowie.

Rozdział 5. „Miasto Myślenice w dobie dwudziestolecia międzywojennego 1918 – 1939”, której autorem będzie: mgr Dariusz Zdziech – absolwent historii UJ, obecnie kończy studia doktoranckie na Wydziale Historycznym UJ. Autor szeregu artykułów naukowych i publikacji, w tym monografii miejscowości Ptaszkowa. W bieżącym roku ukażą się drukiem kolejne publikacje tego autora. Badacz historii Polonii zamieszkującej Nową Zelandię. Prezes Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Specjalizuje się w badaniu historii XX w.

Rozdział 6. „Myślenice w latach II wojny światowej 1939 – 1945”, której autorem będzie: mgr Paweł Lemaniak – absolwent historii UJ, autor publikacji „Myślenickie cmentarze”, autor i realizator „Projektu RSO”, obecnie nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2. Koordynator powstającej monografii.

Rozdział 7 i 8: „Miasto Myślenice w latach 1945 – 1989”, „Myślenice – historia najnowsza 1989 – 2010”, której autorem będzie: mgr Robert Murzyn – absolwent historii i filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Ukończył studia doktoranckie z zakresu historii na Uniwersytecie Pedagogicznym. Obecnie kończy pisać pracę doktorską pt. „Myślenice. Miasto i powiat w latach 1945-56”. Uczestnik projektu naukowego „Encyklopedia Solidarności” 1976-1990, w ramach którego opracowuje biogramy mieszkańców Myślenic. Od 2001 roku pracownik Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Specjalizuje się w najnowszej historii Polski (dzieje organizacji niepodległościowych w okresie PRL, funkcjonowanie organów bezpieczeństwa PRL oraz dzieje powiatu myślenickiego w okresie PRL).

Powyższa prezentacja ma na celu ogólne przedstawienie budowy pracy oraz sylwetek poszczególnych osób tworzących monografię. Przedstawione dane zostały zawężone do potrzeb artykułu i nie przedstawiają pełnego dorobku autorów.

Ze względu na to, że ostatni z rozdziałów obejmuje historię najnowszą, zostanie opracowany bardzo ogólnie i będzie posiadał formę kalendarium. Szczegółowe badania nad tym okresem pozostawiamy przyszłym pokoleniom historyków. Prowadzone obecnie badania objąć mają przede wszystkim obszar miasta i jego najbliższych okolic. Informacje na temat innych miejscowości powiatu myślenickiego pojawiać się będą jedynie jako forma tła historycznego. Dotychczasowe prace ujawniły możliwość wykorzystania nieznanych materiałów źródłowych, które przyczynią się do ukazania nieznanych faktów z historii Myślenic. Miłośnicy historii będą mogli zapoznać się z zawartością nowej monografii w marcu 2012, kiedy trafi ona na półki księgarń i bibliotek. Mamy nadzieję, że powstające dzieło spotka się z zainteresowaniem czytelników, zarówno tych pochodzących z Myślenic jak i tych, którzy odwiedzają nasze miasto.

Paweł Lemaniak