Złota Rybka kontratakuje

Złota Rybka kontratakuje
Majka Firek w roli „złotej rybki” Fot. R. Podmokły

Po raz pierwszy „Złota Rybka w krainie śmieci” wypłynęła w repertuarze Grupy Mirakl działającej w ramach Teatru Przy Drodze cztery lata temu. Jak jednak powiedział reżyser sztuki Zbigniew Stanisław Kaleta – letnia pora wystawiania „Złotej Rybki” spowodowala że widziało ją zaledwie kilkadziesiąt osób.

Przesłanie i formuła tego przedstawienia jest jednak zbyt ważna, żeby nie spróbować jeszcze raz. I tak właśnie uczynił Zbigniew Kaleta i jego podopieczni. Ponieważ „Złota Rybka”, jak to często bywa w przypadku premier Teatru Przy Drodze jest również zabawą z pewnymi toposami kulturowymi, zaczyna się od nawiązania do „Gwiezdnych wojen”. Jest również grą konwencjami teatralnymi, bo widzimy swoisty teatr w teatrze. Na scenie walają się śmieci, co przywodzi z kolei na myśl „Mad Maxa”, a cała historia dzieje się w przyszłości.

A może już się wydarzyła? Bo przecież cywilizacje nieraz już upadały z różnych powodów. Jak zginie ta nasza? Być może pod górą śmieci, zatruta wodą w której nie da się kąpać ani jej pić, zaduszona spalinami i zanieczyszczonym powietrzem, otoczona wszechobecnym plastikiem i sztucznymi odpadami. Jak temu zapobiec? Jest tylko jedna droga do odkupienia – trzeba znaleźć ten pierwszy rzucony na ziemię papierek, po którym ruszyła lawina. Musi się jednak pojawić wybraniec, który to uczyni. Może to będzie Luke Skywalker, a może tym Skywalkerem jesteś ty, ale jeszcze o tym nie wiesz. Strzeż się jednak pychy i chciwości, bo to pierwszy krok do „ciemnej strony mocy” i nie lekceważ uwag kobiety wyglądającej na wariatkę bo często najmądrzejsze są osoby, których nie doceniasz. Punktem wyjścia do „Złotej Rybki” jest encyklika Laudato si’ (wł. Pochwalony bądź) – druga encyklika papieża Franciszka, zaprezentowana 18 czerwca 2015 w Watykanie. Określana bywa również przez media jako zielona encyklika. W encyklice tej papież wyraża nadzieję, iż encyklika ta pomoże rozpoznać wielkość, pilność i piękno wyzwania, wobec którego stoi ludzkość w aspekcie ochrony środowiska naturalnego. W tematykę spektaklu wprowadza nas również felieton Jana Andrzeja Kłoczowskiego OP poświęcony tej encyklice, którego mogliśmy wysłuchać przed spektaklem. A potem było już nieco ponad godzinę delektowania się aktorskimi talentami młodych i bardzo młodych ludzi (średnia wieku chyba poniżej 12 lat) oraz pomysłowością reżysera. Jak zwykle sporo było ciekawej ścieżki dźwiękowej, bo spektakl przeradzał się czasem w musical a piosenki zahaczały o bardzo rozmaitą stylistykę. Widz, ogladając spektakl, ma również dużo zabawy, rozszyfrowując rozmaite symbole kulturowe. Kim jest na przykład ten milknący od czasu do czasu komputer reżyserujący spektakl?

Stwórcą, złośliwą machiną jak w „Odysei kosmicznej” czy może jeszcze czymś innym? Na te pytania spróbujcie odpowiedzieć sobie sami bo pójść na „Złotą Rybkę w krainie śmieci” trzeba koniecznie. Najbliższe spektakle – niedziela (15.09.) godzina 15,00 i 18.00, poniedziałek (16.09.) godzina 9.00 i 11.00 na scenie Domu Katolickiego im. prałata Józefa Bylica

Obsada:

Anna Biały, Kasia Biały, Ania Basista, Ola Boryczko, Julka Bujas, Kasia Firek, Majka Firek, Milena Feliks, Kasia Kołodziejczyk, Aneta Muniak, Kamila Panek, Julka Piwowarczyk, Milena Podlodowska, Ola Sroka, Ania Wawrzyniak, Michał Bujas, Karol Kaźnica, Klemens Kopera, Władek Piwowarczyk, Maciek Szarek, w roli Dziwnej Pani Beata Uchacz.

Światło: Arek Firek; materiały graficzne: Kinga Piwowarczyk; kostiumy: Monika Madej, montaż dźwięku: Michał Myśliwiec; inspicjent: Maria Skobejko; technika: Zdzisław Uchacz, Tadeusz Skobejko; scenariusz i reżyseria: Zbigniew S. Kaleta

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).