Złoty pociąg – mieszkańcy za linią niebieską

Złoty pociąg – mieszkańcy za linią niebieską
Podczas konsultacji mieszkańcy rozmawiali z projektantami trasy Fot. M. Stoszek

Mieli okazję zadać pytania projektantom planowanej linii kolejowej na trasie Kraków - Świątniki Górne – Siepraw – Myślenice. Mieszkańcy miasta i gminy Myślenice chętnie wzięli udział w spotkaniu przeprowadzonym w miniony poniedziałek w Urzędzie Miasta i Gminy.

Spotkania z projektantami w urzędach miejscowości objętych planowaną inwestycją, to kolejny etap analizy możliwości przebiegu trasy kolejowej Kraków – Świątniki Górne – Siepraw – Myślenice. Spotkanie w myślenickim urzędzie cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Pytali projektantów głównie o to, jaki wpływ na ich gospodarstwa będzie miała kolej i jaka będzie jej konstrukcja. Wiele osób chciało już uzyskać informacje odnośnie rozkładu jazdy i kosztów przejazdów.

- Mamy dwie opcje przebiegu kolei: zachodnią tzw. niebieską i wschodnią tzw. czerwoną. Pierwszy wariant biegnie po terenach wzdłuż cieków wodnych i rzek, przez płaskie fragmenty, omijając skupiska zabudowań. Natomiast czerwona nie omija budynków. Stąd większość uczestników dzisiejszych konsultacji opowiada się za opcją niebieską. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w trasie tej w bardziej dostępny sposób niż w czerwonej, będą zlokalizowane przystanki kolejowe – tłumaczył w trakcie spotkania Wojciech Spyrka z UMiG.

Nasz rozmówca dodał, że w przypadku wyboru trasy czerwonej, konieczne będzie zapewnienie podróżnym transportu dowozowego do przystanków, co przy okazji ograniczy ruch samochodowy wokół poszczególnych stacji, a to z kolei usprawni ruch w Myślenicach. Dodatkowo, niezależnie od wyboru wariantu trasy, stacje w naszym mieście mają być usytuowane wokół węzłów na zakopiance, co również zapobiegnie ewentualnemu zakorkowaniu.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).