Zmarł Stanisław Trybała "Michał Anioł z Bogdanówki"

Zmarł Stanisław Trybała "Michał Anioł z Bogdanówki"
Fot. rzezba.org

Jak nikt inny potrafił docenić urodę jednego z najstarszych materiałów rzeźbiarskich jakim jest drewno lipowe. Przez lata wypracował własny i niepowtarzalny styl, dzięki czemu nazywano go "Michałem Aniołem z Bogdanówki". Artysta - rzeźbiarz pochodzący z tej miejscowości zmarł w środę 28 lutego

Jako pierwszy "Michałem Aniołem z Bogdanówki" nazwał go Emil Biela - autor wstępu do katalogu promującego jego rzeźby. Stanisław Trybała urodził się w 1950 roku w Bogdanówce. U ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, studiował na Wydziale Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, którą ukończył z wyróżnieniem.

(…) Nie skusiły go dwie stolice, wrócił na stałe w rodzinne strony, wybudował dom – pracownię w Skomielnej Czarnej, gdzie nieustannie tworzy swoje rzeźby na miarę mistrza epoki renesansu Michała Archanioła. Ten rzeźbiarz jest dla Stanisława Trybały dościgłym wzorem. Prezentowane prace są rzeźbami – wierszami oddającymi hołd kobietom, panegirykami na ich cześć" - pisał o jego pracach Emil Biela.

Stanisław Trybała szczególnie lubił pracować w twardych i trwałych materiałach takich jak drewno, kamień i metal. Z drewna lipowego wydobywał ukryte postaci i sceny. Jak nikt inny potrafił zapatrzyć się w drzewo, które z natury jest wrażliwe. Jak mówił podczas jednej z wystaw w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu: - Drewno podpowiada mi pewne sugestie, jakoby nawiązywało kontakt, służąc formą zakodowaną w swoim wnętrzu. Pomaga mi w ujawnieniu pasji. Właśnie w ten sposób powstawały m.in. piety, męka Ukrzyżowanego i Frasobliwego Chrystusa, które do dzisiaj przemawiają swoim realizmem oddając ludzki i boski dramat.

Stanisław Trybała zrealizował szereg kompozycji o tematyce religijnej dla potrzeb obiektów sakralnych. Między innymi Kościół Miłosierdzia Bożego w Kielcach, Kościół Św. Piotra i Pawła w Myszkowie, Kościół Bożego Miłosierdzia w Rzepedzi, Kościół Matki Boskiej Różańcowej w Chrzanowie i wiele innych.

Swoje prace eksponował m.in. w Warszawie, Krakowie, Zakopanem, Myślenicach. Jego rzeźby prezentowano również w Szwajcarii (Fryburg), Francji (Rouvroy i Auby) i Austrii (Wiedeń w Gmachu ONZ), a także podczas wystaw zbiorowych m.in. we Francji, Słowacji, Ukrainie. Każdego roku był stałym uczestnikiem Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych organizowanych w Myślenicach.

Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w Polce i za granicą: W Austrii, Francji, USA, Włoszech, Japonii i Chinach.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Od 2014 roku pełni funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)