Jubileusz

Zmarł Stefan Patyk

Zmarł Stefan Patyk
 Stefan Patyk 3.12.1942 - 1.2.2019 Fot. Piotr Jagniewski

W piątek 1 lutego zmarł Stefan Patyk, mieszkaniec Stróży, Senior Małopolski 2017 Roku, społecznik, znany z aktywnej działalności w wielu lokalnych środowiskach. "Staram się żyć pełnią życia, a tę można poczuć przez doświadczanie świata i pomaganie innym" - mówił w rozmowie z nami

Niedawno odebrał honorowe wyróżnienie w konkursie "Poza-Stereotypem – Senior Roku 2017" przyznawaną przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Z Myślenicami związany od 2014 roku, kiedy to postanowił spędzić emeryturę w Stróży.

Większość swojego życia związał ze środowiskiem akademickim, w młodości z Akademią Górniczo-Hutniczą, obecnie z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Myślenicach. Jego pasją od zawsze był sport i podróże, którymi starał się zarażać innych. Był pomysłodawcą pierwszej w Polsce sekcji sportowej, w której seniorzy uprawiają rekreacyjnie speed-ball.

To również aktywny wolontariusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, współorganizator zbiórki pomocowej dla pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Myślenicach.

W ostatnich latach poświecił się także rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego organizując prelekcje i dyskusje w ramach Myślenickiego Demokratycznego Klubu Dyskusyjnego oraz w myślenickim oddziale Komitetu Obrony Demokracji. W ramach akcji "To Samorząd" tłumaczył mieszkańcom jak działa gmina, powiat i starostwo przybliżając im sposób działania tych instytucji.

Taki już jestem, że lubię kiedy coś się dzieje, lubię pracę. A motywuje mnie takie powiedzenie z >>Wesela<< Wyspiańskiego: „A, ja myślę, że panowie/duża by juz mogli mieć,/ino oni nie chcom chcieć!”. Nie umiem siedzieć bezczynnie przed telewizorem. Mimo, że obecnie przebywam na wiecznych wakacjach, bo tak nazywam emeryturę, to staram się być aktywny. Staram się żyć pełnią życia, a tę można poczuć przez doświadczanie świata i pomaganie innym

- mówił w rozmowie z nami w marcu ubiegłego roku.