Życzenia

Zmodernizowana myślenicka stacja paliw z końca lat 60

Zmodernizowana myślenicka stacja paliw z końca lat 60
Fot. Z archiwum kolekcjonerskiego Józefa Stanisława Błachuta

Zmodernizowana myślenicka stacja paliw z końca lat 60. ubiegłego wieku prowadzona przez myśleniczanina Piotra Chęcińskiego

Stacja ta, z trzema dystrybutorami magazynowała paliwo w dużych podziemnych zbiornikach. W końcu lat 50. i na początku lat 60. ubiegłego wieku paliwo przelewano ze zbiorników podziemnych za pomocą pompy ręcznej do dwóch zewnętrznych, skalowanych, 5-litrowych pojemników.

Następnie pojemniki te opróżniano przelewając paliwo (przy użyciu węży dystrybucyjnych) do zbiorników samochodowych bądź do metalowych beczek, z którymi przyjeżdżali rolnicy. Do czasu jej likwidacji (w latach 70.) stacja prowadzona była przez myśleniczan - pod patronatem Centrali Produktów Naftowych (CPN).

Pisałem już o tym w „Gazecie Myślenickiej” z dnia 27 listopada 2014 roku i 28 maja 2015 roku. Prezentowane dzisiaj zdjęcie, którego autorem jest Harrison Forman (1904-1978) z USA odnalazł w sieci Tomasz Jastrzębski z Krakowa.

 

Józef Stanisław Błachut Józef Stanisław Błachut Autor artykułu

Rodowity myśleniczanin, fotograf dokumentalista, pasjonat historii miasta oraz ludzi z nim związanych. Kolekcjoner starych pocztówek i fotografii Myślenic.