Żołnierze, świadkowie, rekonstruktorzy i lekcja historii

Żołnierze, świadkowie, rekonstruktorzy i lekcja historii

Tegoroczna druga już edycja „Spotkań z historią” odbywająca się w Muzeum Niepodległości to hołd jaki składamy żołnierzom Armii Krajowej, szczególnie tym wywodzącym się z naszego regionu

Rok temu zainaugurowano ten cykl, a głównym tematem Myślenickich „Spotkań z historią” były wydarzenia związane z I wojną światową i fortyfikacjami jakie znajdowały się na ziemi myślenickiej. Tegoroczna druga edycja spotkań odbywająca się w Muzeum Niepodległości to hołd jaki składamy żołnierzom Armii Krajowej, szczególnie tym wywodzącym się z naszego regionu. Hołd można składać w różnoraki sposób.

Wykład dr Piotra Sadowskiego zatytułowany „Obozowiska Armii Krajowej w Beskidzie Myślenickim” był upamiętnieniem żołnierskiego czynu w formie niezwykle zajmującej lekcji historii. Piotr Sadowski jest chodzącą encyklopedią historii, a wykład uzmysłowił nam skalę działań Armii Krajowej w naszym regionie w najrozmaitszych aspektach i z bardzo wielu perspektyw. Dowiedzieliśmy się nie tylko jaka była liczebność oddziałów, rejony działań i miejsca, gdzie stacjonowały jednostki, ale i sporo o tym jak wyglądała ich pozafrontowa logistyka i codzienna działalność.

Innego rodzaju oddaniem hołdu bohaterom podziemnej walki jest działalność utworzonej dwa lata temu Grupy Rekonstrukcji Historycznej AK „Murawa”. Jej celem jest prowadzenie badań, zachowanie i odtwarzanie faktów historycznych dotyczących Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej o kryptonimie „Murawa”. Grupa powstała jako oddolna inicjatywa uczniów I LO w Myślenicach którego absolwentami byli m.in. oficerowie „Murawy”: plut. Józef Fijałkowski, ps. ”Odwet”, ppor. Kazimierz Sobolewski, ps. ”Vis” czy por. Juliusz Oczko, ps. ”Podkowa”. Młodzi badacze zwrócili się o pomoc merytoryczną do historyków związanych z tą tematyką czyli dr Dariusza Dyląga oraz dr Piotra Sadowskiego. Obu mogliśmy zobaczyć i usłyszeć w piątkowy wieczór, „wielkim nieobecnym” był zaś por. Zbigniew Łodziński ps. „Niedźwiedź” - zmarły 2 lata temu, jeden z ostatnich uczestników zwycięskiej bitwy AK w Beskidzie Myślenickim dla którego utworzenie stowarzyszenia było jednym z pośmiertnych życzeń.

Ze względu na podeszły wiek nie mógł być obecny również por. Ryszard Sikorski ps. „Artur”, którego opowieść o życiu w bazie AK pod Łysiną stała się kanwą materiału filmowego zaprezentowanego w trakcie spotkań. Mogliśmy również poznać autorki filmu „Odbicie Prawdzica”, który w ogólnopolskim XX konkursie Historia Bliska zorganizowanym przez Ośrodek KARTA zdobył trzecie miejsce. Katarzyna Kubas, Kamila Ulman, Justyna Bednarska i Anna Gierata, to uczennice I LO im. T. Kościuszki w Myślenicach i autorki dzieła, a niepoślednią rolę w materiale filmowym odegrała również Grupa Rekonstrukcyjna „Murawa”.

Spotkanie zakończyło się konkursem z atrakcyjnymi nagrodami książkowymi, które miał szansę wygrać co uważniejszy słuchacz wykładu Piotra Sadowskiego. Kulminacyjnym momentem wieczoru było przekazanie dziedzictwa tradycji Komendy Myślenickiego Obwodu AK „Murawa” w ręce GRH AK „Murawa”, które okrasił spontanicznym wystąpieniem kpt. Janusz Kamocki ps. „Mamut” - żołnierz niezłomny, etnograf i były więzień polityczny.

Rafał Podmokły Rafał Podmokły Autor artykułu

Dziennikarz, meloman, biblioman, kolekcjoner, chodząca encyklopedia sportu. Podobnie jak dobrą książkę lub płytę, ceni sobie interesującą rozmowę (SPORT, KULTURA, WYWIAD, LUDZIE).