Zuzanna Kurtyka o Żołnierzach Wyklętych

Zuzanna Kurtyka o Żołnierzach Wyklętych
Fot. Marek Stoszek

Spotkanie z Zuzanną Kurtyką oraz projekcja filmu „Gurgacz Kapelan Wyklętych” zorganizowane zostały w Domu Katolickim im. ks. Prałata Józefa Bylicy w poniedziałek 4 marca w ramach obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zuzanna Kurtyka opowiedziała zebranym jak sama, po tragicznej śmierci męża, zdobywała i poszerzała wiedzę dotyczącą Żołnierzy Wyklętych i jak trudne dla niej samej, a zarazem odpowiedzialne było to zadanie. Jednoznacznie opowiedziała się za zintensyfikowaniem działań na rzecz przywrócenia Żołnierzom Wyklętym należnych im honorów oraz ich miejsca w historii. Stwierdziła również, że działania Wyklętych powinny być traktowane jak działania powstańcze. Według Zuzanny Kurtyki niedopuszczalną rzeczą jest również to, że oprawcy i kaci podziemia niepodległościowego dotychczas nie ponieśli należytej kary.

Spotkanie z Zuzanną Kurtyką było wstępem do projekcji filmu o bohaterskim kapłanie kapelanie Żołnierzy Wyklętych, uczestniku podziemia antykomunistycznego ks. Władysławie Gurgaczu, ps. „Ojciec”, „Sem”.

Na wydarzenie zaprosił myślenicki Klub „Gazety Polskiej”, a oprawę artystyczną przygotowała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Armii Krajowej „Murawa”.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Prezes myślenickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Od września 2019 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.