Zwykle nie chodzi o pieniądze

Zwykle nie chodzi o pieniądze
Zwykle nie chodzi o pieniądze

Pod takim tytułem ukazał się wywiad z myśleniczaninem Wiesławem Porosło i jego współpracownicą Olgą Rzycką w poradniku psychologicznym „Lepsze życie” dodawanym do Gazety Wyborczej – coachami i trenerami firmy konsultingowej Pro Optima działającej w Krakowie i autorami książki „Menedżer coachem”

Zanim Wiesław Porosło wspólnie z Olgą Rzycką wydał książkę „Menedżer coachem” w Myślenicach dał się poznać m.in. jako współautor projektu unijnego pod nazwą „Na swoim”. Projekt powstał w 2007 roku, a pracowali nad nim również Mariusz Michna z Powiatowego Urzędu Pracy i Jakub Sosin z działającego jeszcze Informatycznego Centrum Edukacyjnego. Innowacyjny był sposób rekrutacji beneficjentów do tego projektu, który jako pierwsza realizowała Myślenicka Agencja Rozwoju Gospodarczego.

W poradniku psychologicznym „Lepsze życie”, dodawanym do czwartkowego wydania Gazety Wyborczej w numerze dotyczącym pracy, ukazała się rozmowa z Wiesławem Porosło i Olgą Rzycką. Można dowiedzieć się z niego m.in. o tym, że pieniądze motywują nas do pracy tylko do pewnego momentu – do czasu, gdy czujemy się bezpiecznie. Dla wielu z nas motywacją może być np. chęć nie posiadania szefa lub potrzeba wolności i niektórych to właśnie ona napędza najbardziej. Wywiadowani mówią o nowej koncepcji podejścia szefa do pracowników. W zarządzaniu coraz bardziej popularny staje się nowy obraz szefa – jako osoby, która ma docierać do wewnętrznej motywacji pracownika i ją wspierać. Tak, przynajmniej teoretycznie powinna wyglądać relacja szef – pracownik. To ważne – stwierdza Wiesław Porosło, bo w swojej karierze coacha trafiał na przypadki, gdzie szef potrafił wprowadzić w firmie zakaz śmiania się, stwierdzając, że jak ludzie się śmieją to nie pracują.

W tekście autorzy książki radzą co zrobić, aby uniknąć wypalenia zawodowego. Jaki jest przepis na sukces? Należy sobie zadać pytanie: czego chcę w życiu? Potem następne: czy praca, którą wykonuje, przybliża mnie do tego celu. Jeśli tak – mówią wywiadowani, to pozwoli odkryć motywację do pracy i łatwiej znosić jej niewygody. Jeżeli jest inaczej to może warto zmienić środowisko pracy. Bo życie ma się tylko jedno – radzi Wiesław Porosło i Olga Rzycka.

Co jest w „Menedżerze”?

Książkę „Menedżer coachem” autorstwa Wiesława Porosło i Olgi Rzyckiej można kupić w sieci w cenie od 46 do 54 złotych. Autorzy zachęcają do refleksji nad coachingowym stylem zarządzania, w którym podstawowym sposobem rozwiązywania problemów jest dialog oparty na partnerskich relacjach. Głównym celem tej książki jest pokazanie, jak użytecznym, jednak na co dzień w firmach niedocenianym narzędziem pozostaje rozmowa.

Można dowiedzieć się z niej, jak powinny wyglądać konstruktywne rozmowy z pracownikami oraz jak wiele może zmienić coaching i związane z nim umiejętności. Umiejętność rozmawiania, budowania kultury dialogu, kultury opartej na wzajemnym szacunku, docenianiu i zaufaniu, stanowi bowiem najważniejszy atrybut współczesnego lidera. Publikacja jest wynikiem kilkuletniej pracy autorów z menedżerami różnych szczebli polskich firm. Stanowi także efekt przemyśleń dotyczących zwiększenia efektywności i satysfakcji z pracy.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)