Życie jest jak opowieść

Życie jest jak opowieść
Życie jest jak opowieść

Monika Machał została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Jak opowiedzieć czyjeś życie”. Zdecydowała się na opowiedzenie życia swojej ulubionej pisarki Doroty Terakowskiej z perspektywy… psa. Jej praca wielokrotnie była przywoływana jako przykład dobrego pisarstwa, a wybranie odpowiedniego punktu widzenia to jedna z najważniejszych cech pisarza

Konkurs poprzedziły organizowane w Krakowie w salach Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkania literackie dla młodzieży. Ich inicjatorem było Krakowskie Młodzieżowe Towarzystwo Przyjaciół Nauk i Sztuk działające przy Centrum Młodzieży im. H. Jordana w Krakowie. Ono również przy współpracy z pracownikami naukowymi Wydziału Polonistyki zorganizowało konkurs na biografię dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych pt. „Jak opowiedzieć czyjeś życie”. Spotkania literackie miały na celu przybliżenie gatunku, jakim jest biografia, ale także zainteresowanie czytelnictwem i innymi gatunkami literatury.

Pierwsze spotkanie prowadziła dr Anna Pekaniec i był to wykład przygotowujący chętnych do udziału w konkursie, bowiem prowadząca tłumaczyła w nim zasady pisania biografii, jak sprawić, by była ciekawa i by sięgali po nią czytelnicy. Drugi wykład prowadził dr Tomasz Z. Majkowski i próbował odpowiedzieć m.in. na takie pytania jak: czym się różni nauka od fikcji oraz jak stworzyć świat, którego mieszkańcy będą tak samo inteligentni jak ludzie, ale myślący w zupełnie inny sposób? Konkurs zaś polegał na napisaniu krótkiej biografii wybranej przez siebie postaci, w sposób nietypowy, unikając „klasycznej” chronologicznej rekonstrukcji.

Monika zdecydowała się na opisanie życia Doroty Terakowskiej, jej ulubionej pisarki, z perspektywy… psa. Opiekunem Moniki czuwającym nad poprawnością merytoryczną pracy była Elżbieta Górecka. Monika długo czekała na wynik konkursu, a to dlatego, że do jury zaproszono m.in. mieszkającą w Gdańsku, a zajmującą się pisaniem takich nietypowych biografii Annę Czerwińską-Rydel, autorkę biografii: Aleksandra Fredry, Janusza Korczaka, Marii Curie-Skłodowskiej, Fryderyka Chopina, Kornela Makuszyńskiego i Jerzego Kukuczki.

Początkiem kwietnia do szkoły dotarło zaproszenie na spotkanie finałowe, które miało odbyć się w sali Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Na nim okazało się, że Monika zajęła drugie miejsce, a perspektywa napisanej przez nią biografii przywoływana była kilkakrotnie przez omawiających konkurs dr Annę Pekaniec i dr. hab. Jarosława Fazana jako doskonały przykład. Nagrody, jakie otrzymała Monika, były ściśle związane z literaturą, a wśród nich było kilka pozycji książkowych Anny Czerwińskiej-Rydel.