1,5 procent podatku może wesprzeć budowę ośrodka neurorehabilitacji

1,5 procent podatku może wesprzeć budowę ośrodka neurorehabilitacji
Tak wygląda ośrodek na wizualizacji Fot. Mat. Bądźmy Razem Stowarzyszenie Hospicyjne w Wiśniowej

Trwa okres rozliczeń z fiskusem za ubiegły rok. Jak co roku, robiąc to można przekazać 1,5 procent swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego. Jedną z możliwości jest wsparcie „Bądźmy Razem” - Stowarzyszenia Hospicyjnego w Wiśniowej, które chce wybudować ośrodek neurorehabilitacji. Za nimi już pierwsze prace na działce, którą zakupili dokładnie trzynaście miesięcy temu. Działka znajduje się w Lipniku (gm. Wiśniowa), blisko granicy z gminą Myślenice.

O tej inicjatywie wiśniowskiego stowarzyszenia pisaliśmy kilka miesięcy temu. Od tego czasu wiele się zmieniło, bo to, co było wówczas zamierzeniem, dziś widać już gołym okiem. A co widać?

Dookoła działki stanęło ogrodzenie, wykonany został zjazd z drogi powiatowej na działkę i utwardzono ciągi komunikacyjne na placu budowy, które w przyszłości posłużą jako podbudowa do dróg i parkingów, wykonano też I etap ogrodu terapeutyczno-sensorycznego, w ramach którego nasadzono drzewa i krzewy. Na razie rośliny posadzono wzdłuż granic działki, ale docelowo ma być ich znacznie więcej. Widać to na filmie prezentacyjnym, dzięki któremu można odbyć wirtualny spacer po ośrodku i zobaczyć nie tylko wnętrza, ale także ogród terapeutyczno-sensoryczny, który ma stanowić jego ważną część. To w ogrodzie, zgodnie z tym co zaplanowano, mają być realizowane terapie takie jak: arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę, hortiterapia, czyli inaczej ogrodoterapia, chromoterapia – terapia kolorami i sensoterapia, czyli terapia angażująca zmysły.

Gotowe są już projekty, nie tylko tego ogrodu, ale także projekt architektoniczno-budowlany ośrodka i projekt aranżacji wnętrz. Zostały opracowane według zasad architektury kojącej zmysły. Podstawą projektów były uwagi i głosy osób niepełnosprawnych i ich bliskich.

- W projektach udało się zawrzeć to, co wymarzyli sobie nasi podopieczni i to, czego potrzebę widzieli ich opiekunowie. To była bardzo zaangażowana, twórcza i satysfakcjonująca współpraca architektów, projektantów wnętrz, ogrodów i nas jako zespołu stowarzyszenia – mówi Ewa Dudzik-Urbaniak, prezes Stowarzyszenia „Bądźmy Razem”.

Prace te udało się zrealizować głównie dzięki dofinansowaniu w wysokości 1,5 mln zł, jakie z rezerwy ogólnej budżetu państwa przyznano stowarzyszeniu jesienią ubiegłego roku. Nie tylko zresztą na to wystarczyło, bo zgodnie z nazwą zadania - „Kompleksowe przygotowanie i rozpoczęcie budowy Ponadregionalnego Innowacyjnego Ośrodka Neurorehabilitacji w miejscowości Lipnik, gmina Wiśniowa wraz z zakupem samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych” - zakupiono także samochód ze specjalistyczną atestowaną zabudową do przewozu podopiecznych z niepełnosprawnościami, którzy poruszają się na wózkach inwalidzkich.

Jako, że „na dniach” spodziewane jest wydanie pozwolenia na budowę, Stowarzyszenie chciałoby przystąpić do kolejnego etapu, czyli wykonania fundamentów i piwnic. Koszt tylko tego etapu szacuje się na ok. 2,5 mln zł.

Dlatego też apeluje i prosi o przekazywanie mu 1,5 procent podatku. Każdy, nie wyłączając emerytów i rencistów, może to zrobić wskazując w formularzu do której organizacji ma trafić 1,5 procent jego podatku.

Chcąc wesprzeć właśnie to dzieło Stowarzyszenia „Bądźmy Razem”, jakim jest budowa ośrodka należy podać numer: KRS 0000343690 i cel szczegółowy: Ośrodek neurorehabilitacji.

Można też wpłacać darowizny na konto Stowarzyszenia: 62 8602 0000 0008 0026 4750 0001, z tytułem przelewu: Ośrodek neurorehabilitacji.

Poza tym na stronie internetowej Stowarzyszenia trwa internetowa zbiórka pieniędzy na ten cel.

Zarząd Stowarzyszenia cały czas szuka także możliwości pozyskania środków unijnych i rządowych.

- Cały czas rozeznajmy możliwości sięgnięcia po dofinansowanie na budowę ośrodka i przygotowujemy się do tego, aby tylko jeśli pojawi się nabór aplikować o nie – mówi Ewa Dudzik-Urbaniak.

Ośrodek ma powstać z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, takich jak m.in. chorująca na SMA typu 1 Marysia i Szczepan, który po udarze walczy o powrót do sprawności. Ma im oferować dostęp do innowacyjnego sprzętu robotycznego, m.in. do terapii chodu i najskuteczniejszych terapii wspomagających dochodzenie do sprawności.

- Wierzymy, że w innowacyjnym ośrodku neurorehabilitacji, który powstanie w Lipniku, będą się spełniały marzenia podopiecznych o życiu bez bólu, o samodzielności i o jak najpełniejszym udziale w normalnym życiu – mówi ks. Janusz Widur, członek zarządu Stowarzyszenia „Bądźmy Razem”.

Pomysłodawcy ośrodka nie zapominają także o opiekunach osób z niepełnosprawnościami.

- Będą mogli znaleźć dla siebie w ośrodku chwile wytchnienia, zregenerować siły. Jest naszym wielkim pragnieniem by w tym miejscu stworzona była atmosfera ludzkiej życzliwości i wsparcia – dodaje ks. Janusz Widur.