KWW M Pszczola

3 maja Królowa i Matka Narodu

3 maja Królowa i Matka Narodu
3 maja Królowa i Matka Narodu

Uroczystości 3 Maja w Myślenicach rozpoczęła Msza Święta na Rynku, odprawiona pod przewodnictwem ks. proboszcza Andrzeja Burka w asyście księży: prałata Karola Jarosza, Sławomira Kowalskiego i Edwarda Kapusty. Łaskawa aura nie zakłóciła uroczystości deszczem, który zaczął padać dopiero po zakończeniu obchodów na Rynku

Wzięli w nich udział przedstawiciele parlamentu RP, samorządu gminnego i powiatowego, członkowie służb mundurowych, strażaków ochotników, a także licznie reprezentowane poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń z całej gminy. Doskonałą oprawę artystyczną całości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice. Msza odprawiana była w intencji Ojczyzny i Narodu, a także m.in. Ś.P. ks. Stanisława Kowalika.

Kazanie wygłosił ks. prałat Andrzej Burek. Przypomniał Śluby Jana Kazimierza i powierzenie naszego narodu w opiekę Matce Boskiej. Nawiązał do symbolicznego znaczenia słońca – czyli światłości i księżyca – czyli ciemności oraz do obrazu z Apokalipsy, ukazującego Madonnę depczącą księżyc – niszczącą zło, a także drugiego epizodu tego Objawienia – Madonnę miażdżącą węża – tego samego, który na początku ludzkości skusił do złego Matkę Ewę. Nowa Ewa – Maryja – dla nas Polaków ma wyjątkowe znaczenie: jako Matka wszystkich ludzi, którą dał nam Chrystus i jako Królowa Narodu. I – jak dowodził kaznodzieja – w obu tych rolach nie tylko daje nam wiele łask, lecz także stawia wymagania, na tej samej zasadzie, jak stawiają je dzieciom kochający rodzice. Jest to wymaganie miłości Boga i bliźniego, zgodnie z nauką Jej Boskiego Syna. Miłość zaś bliźniego, to wytrwałość i odpowiedzialność za osobę i za całą społeczność, cały naród. To pragnienie sprawiedliwości i miłosierdzie. To wreszcie wierność Chrystusowi i jego nauce. W dalszym ciągu homilii ks. dziekan przypomniał głęboki patriotyzm ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego i Totus Tuus Jana Pawła II. Zachęcał, by za ich przykładem „brać Maryję w nasze życie narodowe, parafialne i rodzinne”. Przypomniał też największe bolączki prześladujące nasze społeczeństwo i nasze rodziny dzisiejszego czasu, wskazując na Matkę Bożą jako tę, która miażdży węża i depcze księżyc – zwycięża zło.

Mszę Świętą zakończyło tradycyjne odnowienie Ślubów Jasnogórskich oraz odśpiewanie hymnu „Boże coś Polskę”.

Następnie delegacje władz samorządowych gminy i powiatu, biur poselskich, organizacji kombatanckich, partyjnych i społecznych złożyły wieńce pod Pomnikiem Niepodległości. Uroczystości towarzyszyła orkiestra, która w trakcie składania wieńców wybijała rytm werblami, a następnie odegrała pieśń „Witaj majowa jutrzenko”.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)