30 lat Straży Miejskiej

30 lat Straży Miejskiej

3 sierpnia wpłynęła prośba do ministra MSW o wyrażenie zgody na powołanie w Myślenicach Straży Miejskiej, która została rozpatrzona pozytywnie, co zaowocowało zatrudnieniem 5 strażników. Zarządzeniem burmistrza z dnia 18.11.1991 roku utworzono 20.11 1991 roku Straż Miejską.

Pierwszym komendantem został Janusz Piekarz, a kolejnymi Józef Słapek i Tomasz Burkat. Obecnie funkcję komendanta pełni Artur Kasicki.

Aktualnie Straż miejska w Myślenicach liczy etatowo 10 strażników i 2 pracowników monitoringu miejskiego. Posiada na wyposażeniu dwa samochody służbowe. Rocznie przyjmuje około 1000 interwencji od mieszkańców. Uczestniczy w zabezpieczeniu wielu imprez o charakterze lokalnym jak i masowym. Dba o środowisko naturalne, realizując eko - interwencje. Służy pomocą społeczności lokalnej w czasie klęsk żywiołowych jak również realizuje wiele zadań urzędniczych. Straż Miejska działa w oparciu o Ustawę o Strażach Gminnych. Współpracuje z wieloma podmiotami, takimi jak Policja, sanepid, szkoły i przedszkola z terenu gminy Myślenice. Realizuje czynności związane z obecną sytuacją dotyczącą zagrożenia epidemiologicznego Covid-19.

Z okazji trzydziestolecia działania Straży Miejskiej, w trakcie krótkiej uroczystości w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice, burmistrz Jarosław Szlachetka, Poseł na Sejm RP Władysław Kurowski oraz zastępca burmistrza Mateusz Suder podziękowali strażnikom za ich służbę. Burmistrz Jarosław Szlachetka wręczył strażnikom nominacje na wyższe stopnie oraz okolicznościowe nagrody. Nominacje otrzymali  Patrycja Litwa - kierownik, Arkadiusz Miętka - starszy inspektor, Krzysztof Spytek - inspektor, Oskar Matoga - starszy strażnik, Krzysztof Gołąb - młodszy strażnik.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.