51 rocznica koronacji cudownego wizerunku Pani Myślenickiej

Miasto 1 września 2020 Wydanie 32/2020
51 rocznica koronacji cudownego wizerunku Pani Myślenickiej

W poniedziałek, 24 sierpnia w Sanktuarium NNMP w Myślenicach odbyły się uroczystości związane z 51 rocznicą koronacji cudownego obrazu Pani Myślenickiej.

Wzięli w niej liczny udział kapłani, m.in. rodacy z Myślenic, proboszczowie z okolicznych parafii, przedstawiciele władz, a także wierni świeccy. Całości przewodniczył pochodzący z Bysiny prowincjał księży Salwatorianów - ks. Józef Figiel. Zebranych przywitał serdecznie ksiądz proboszcz Zdzisław Balon. Wspomniał o tym, że tak niedawno (choć to już rok) obchodziliśmy piękny jubileusz 50-lecia koronacji obrazu beskidzkiej Eleusy.

W pięknej homilii celebrans wspomniał historię obrazu, przypomniał znakomite postaci związane z Sanktuarium (m.in. osoby księży takich jak ks. Jan Kruczek, ks. Proboszcz Józef Bylica, czy też ks. Stefan Kubień oraz świeckich – m.in. organistę P. Huberta Nieboja). Przypomniał dawne nabożeństwa fatimskie przy Sanktuarium, kiedy to przy ścianie Kaplicy MB odbywały się one na zbudowanym podeście, wspomniał również postać kaznodziei nabożeństw fatimskich – kapelana Solidarności. Kilkukrotnie wskazał, że zaufanie Panu Bogu to podstawa życia każdego chrześcijanina. W prostych i bardzo przejmujących słowach przypomniał podstawowe zasady jak być we współczesnym świecie chrześcijaninem. Wspomniał również o zagrożeniach, jakie czekają na wierzących współcześnie. Homilię zakończył słowami pieśni: „Najświętsza Maryjo Panno, nad Twój obraz Myślenice zacniejszego nie mają klejnotu, więc się szczycą z tego. Bo ktokolwiek strapiony do Ciebie przychodzi, z wielką pociechą Twoją do domu odchodzi. Brońże nas, brońże nas i strzeż granic miasta naszego, o Panno Przenajświętsza dla obrazu Twego. Amen.”

Eucharystia miała bardzo uroczystą oprawę, pomagali w niej przedstawiciele różnych grup parafialnych. Ks. Józefowi złożono życzenia z okazji 25-lecia kapłaństwa, a także ofiarowano obraz MB Myślenickiej.

Na zakończenie mszy świętej zebrani wysłuchali świadectwa uzdrowienia P. Katarzyny. Modlitwy, podejmowane posty i wiele wyrzeczeń spowodowały cud cofnięcia śmiertelnej choroby.

Oprócz uroczystej Eucharystii odbyła się procesja z cudownym wizerunkiem. Wierni w rytm Litanii Loretańskiej, podążając za wizerunkiem Myślenickiej Pani udali się do kaplicy jej cudownego wizerunku. Tutaj odśpiewano m.in. uroczyste „My chcemy Boga”, a także odczytano akt zawierzenia Matce Najświętszej.

W uroczystości wzięli również udział przedstawiciele władz samorządowych. Gminę Myślenice reprezentował burmistrz Jarosław Szlachetka, a powiat starosta Józef Tomal.

Była to piękna uroczystość. Słuchając wspomnień dotyczących nie tak dawnych czasów na twarzy pewnie niejednej osoby pojawiła się łza. Bo starsi pamiętają czasy, kiedy właśnie modlitwa, uczestniczenie w nabożeństwach, czy sama wiara dawały ludziom siłę w trudnych czasach. A takie uroczystości pięknie pokazują, że „bez Boga ani do proga”.