Agaty Szostak - Specjalisty ds. Promocji i PR w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu

Agaty Szostak - Specjalisty ds. Promocji i PR w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu

Połowa wakacji już za nami, ale z MOKiS nie można narzekać na nudę. Jak minął dzieciom i młodzieży ten pierwszy miesiąc bez szkoły?

Pierwszy miesiąc wakacji był dla nas bardzo intensywny. Rozpoczęliśmy wyczekiwane Letnie Zajęcia Twórcze, zostały one sfinansowane z budżetu Miasta i Gminy Myślenice. Pojawiła się na nich młodzież, która po wielu miesiącach nauki zdalnej, miała wreszcie możliwość realnie uczestniczyć w zajęciach, w dodatku takich, które bardzo je zainteresowały. W lipcu przeprowadziliśmy cztery tygodniowe turnusy. Wzięło w nich udział 90 dzieci i młodzieży z terenu Miasta i Gminy Myślenice (w wieku 6-13 lat). Idea zajęć była odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, ale zainteresowanie zapisami przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Jest to dowód, jak ważna jest nasza propozycja, spełniająca potrzeby twórczej aktywności dzieci i młodzieży.

Dzięki różnorodnej ofercie każdy z uczestników mógł wybrać coś dla siebie. Wspólne przebywanie w grupach pozwoliło się zintegrować, odkryć wiele pasji i zainteresowań, a także ciekawie spędzić wolny czas. W programie znalazły się zajęcia sportowe, rekreacyjne i artystyczne, a także o charakterze profilaktycznym. Rozwijaliśmy z uczestnikami umiejętności manualne i kreatywność. Z dużym zaangażowaniem dzieci uczestniczyły w zajęciach twórczych i rękodzielniczych (technika decoupage’u , lepienie gliny, malowanie na wodzie czy eko torby). Z ciekawostek przeprowadzaliśmy małe eksperymenty, budowaliśmy domowe wulkany czy zapoznawaliśmy się z tajnikami magicznego Teatru Kamishibai. Intensywny dzień rozpoczynaliśmy zajęciami na basenie w Centrum Wodnym Aquarius, a kończyliśmy z magią kina na dużym ekranie, oglądając ciekawe animacje w ramach Bajkowych Wakacji z Kinem Muza.

Na dorosłych również czekają letnie atrakcje przygotowane przez MOKiS, jakie?

Dla dorosłych przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji. W ostatnią sobotę, po raz pierwszy od czasu pandemii, została otwarta wystawa autorstwa Kingi Piwowarczyk pn. Myślenice Sezon 1 . Wernisaż, z powodu zaleceń i standardów bezpieczeństwa, odbył się w kameralnym gronie, ale przez najbliższe dwa miesiące będzie można tę wystawę oglądać u nas stacjonarnie. Ma ona również formę online i jest dostępna na naszych kanałach w mediach społecznościowych. Jej premiera cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko myśleniczan. Również repertuar Kina Muza obejmuje wiele propozycji dla dorosłych. Seanse popołudniowe i wieczorne są przeznaczone dla widzów dorosłych. Nie zabraknie również propozycji dla melomanów – już zapraszamy na „Sierpniowe Opery w Kinie Muza”. Forma naszej aktywności w internecie, która już od kwietnia funkcjonuje na stałe pod nazwą Myślenicki Ośrodek Domowej Kultury intensywnie rozwija się podczas wakacji. Poza stałymi warsztatami przygotowywanymi przez naszych instruktorów, kontynuujemy cykl muzycznych premier online w MOKiS pn. „SoboTON”. To cotygodniowe premierowe koncerty artystów reprezentujących rozmaite gatunki muzyczne – rock, hip-hop, folk , muzyka klasyczna czy jazz. Wszyscy wykonawcy związani są z Myślenicami. Co istotne nagrania realizowane są na bieżąco i są publikowane po raz pierwszy. W wakacje kontynuujemy również, cieszące się dużym zainteresowaniem internautów, debaty online z cyklu #ZaBurtąPytań. Najbliższa odbędzie się już 29 lipca „Fit czy kit – po co komu siłownia i dieta?”

Przed nami jeszcze kilka tygodni wakacji, co nowego szykujecie Państwo na sierpień?

Sierpień upłynie również pod znakiem Letnich Zajęć Twórczych – edycja bis (sierpniowa). Zainteresowanie zapisami na miesiąc sierpień również była bardzo duże. Program zajęć będzie podobny do edycji lipcowej, ponieważ bardzo się sprawdził w praktyce, przynosząc wysoki stopień zadowolenia uczestników zajęć. Przygotowaliśmy kolejne cztery tygodniowe kursy dla młodzieży w dwóch przedziałach wiekowych i mamy nadzieję, że jak najwięcej mieszkańców Myślenic skorzysta z naszych propozycji i rozmaitych form twórczej aktywności.

Rozmawiała Maria Gaczyńska