Akcja zorganizowana wzorcowo

Akcja zorganizowana wzorcowo

Już prawie połowa z osób, które wnioskowały o dostawę węgla za pośrednictwem gminy Myślenice otrzymała to paliwo. Do końca tego miesiąca węgiel otrzymają wszyscy, którzy za niego zapłacą. Tona węgla na preferencyjnych warunkach kosztuje w naszej gminie tylko 1940 zł, a transport dla osób, które zamawiają półtora tony jest gratis.

Na początku listopada burmistrz Jarosław Szlachetka poinformował, że zawarł umowę z firmą Węglokoks. Nasza gmina była pierwszym w Polsce samorządem, który zawarł z tym przedsiębiorstwem umowę na dostawy węgla, dzięki czemu transporty surowca do Myślenic ruszyły od razu. Tu jego dystrybucją zajmują się dwa profesjonalne składy węglowe: EN22 sp. z o.o. oddział Myślenice oraz Trans Opał Marcin Majda, które dodatkowo usługę transportu węgla do klientów zamawiających 1,5 tony świadczą bezpłatnie.

Wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach należy składać do Centrum Usług Społecznych w Myślenicach przy ul. Słowackiego 82. Do poniedziałku 21 listopada wpłynęło tych wniosków około 650, a już prawie 600 z nich zostało zweryfikowanych pozytywnie. Przeszło 300 wnioskodawców zapłaciło za paliwo na wskazany rachunek bankowy Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach (1.940 zł za tonę lub 2.910 zł za 1,5 tony), dzięki czemu otrzymali już węgiel. Surowiec można dostać praktycznie dwa dni po dokonaniu wpłaty. Nie ma żadnych kolejek ani w CUS czy w magistracie, ani na składach węglowych. Wystarczy tylko jedna wizyta w Centrum Usług Społecznych, pozostałe czynności załatwiane są przez pracowników obsługujących „akcję”. To oni dzwonią, że wniosek został rozpatrzony i można wpłacić pieniądze. Po zapłacie, to składy węglowe informują klientów kiedy dostarczą węgiel.

Ważne jest to, że wnioski o węgiel mogą składać również te osoby, które wcześniej nie zadeklarowały takiej potrzeby. Mogą go składać także ci, którzy uzyskali dofinansowanie w kwocie 3.000 zł na zakup węgla. Wszyscy, którzy złożą wnioski do 31 grudnia mogą zakupić od gminy 1,5 tony węgla na preferencyjnych warunkach. Od stycznia będzie można się ubiegać o dostawę dodatkowego węgla również w ilości do 1,5 tony. Wnioski będzie można składać do 15 kwietnia 2023 roku. Jeśli ktoś skorzysta z tej akcji i zakupi łącznie 3 tony węgla po 1.940 zł za tonę, a równocześnie uzyskał dofinansowanie w kwocie 3.000 zł to ostatecznie cena jednej tony tego paliwa będzie go kosztować 940 zł, czyli niewiele więcej niż rok temu. Ten rządowy program jest konkretną odpowiedzią na drożyznę na rynkach paliwowych, jednak nie byłby tak skuteczny, gdyby nie zaangażowaniu pracowników naszego samorządu.

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o. Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)