Akt erekcyjny przedszkola w Jaworniku

Edukacja 28 czerwca 2022 Wydanie 24/2022
Akt erekcyjny przedszkola w Jaworniku

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek w obecności burmistrza Myślenic Jarosława Szlachetki oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Szczotkowskiego, a także Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak, posła na Sejm RP Władysława Kurowskiego i wicewojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza podpisał i wmurował akt erekcyjny na budowie Przedszkola Samorządowego w Jaworniku.

W uroczystości wzięli udział również radni Komisji Edukacji Piotr Motyka i Wojciech Gablankowski, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Jaworniku Bogumiła Łętocha, naczelnicy Wydziału Edukacji oraz Wydziału Inwestycji UMiG Myślenice, a także dzieci z przedszkola w Jaworniku wraz z nauczycielami i rodzicami.

- Serdecznie gratuluję burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce i społeczności Jawornika, ponieważ takie inwestycje to miód na nasze serca. Ponad 5,2 miliarda złotych z Polskiego Ładu przeznaczyliśmy w krótkim czasie na inwestycje w infrastrukturę edukacyjną, tutaj w Jaworniku to inny program, bo Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, w którym na inwestycje edukacyjne przeznaczono 1 miliard złotych. Gmina Myślenice pozyskała 7,5 mln zł, z których 5,5 mln zł pokryje budowę przedszkola w Jaworniku, a pozostałe dwa miliony to rozbudowa szkół. Takich środków na rozwój infrastruktury edukacyjnej nie było nigdy, a to zasługa nie tylko programów, ale również takich burmistrzów jak w gminie Myślenice, którzy decydują inwestować nie tylko w drogi i inne potrzebne inwestycje, ale również w rozwój infrastruktury edukacyjnej za co serdecznie dziękuję i gratuluję – mówił w Jaworniku minister Przemysław Czarnek, zapowiadając przyjazd na oficjalne przecięcie wstęgi na otwarcie przedszkola w listopadzie.

Prace przy budowie nowego przedszkola w Jaworniku odbywają się zgodnie z harmonogramem. Wykonawcą jest firma Eko-Rem-Bud, a całkowita wartość inwestycji opiewa na kwotę 5 545 520,00 zł. Gmina Myślenice na budowę Przedszkola Samorządowego pozyskała środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- Cieszę się, że możemy gościć w Jaworniku Ministra Edukacji i Nauki profesora Przemysława Czarnka i na jego ręce składam podziękowania dla Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego, którego dobre decyzje umożliwiły realizację budowę tak długo wyczekiwanego w tej miejscowości nowego przedszkola. Przypomnę, że budowa jest finansowana ze środków pozyskanych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Moje słowa podziękowania kieruję także do posła Władysława Kurowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Wacława Szczotkowskiego oraz wszystkich osób zaangażowanych w powstanie tego budynku – dodaje burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka.

Symboliczny akt erekcyjny budowy przedszkola został podpisany przez zaproszonych gości, a także społeczność Jawornika oraz dzieci z przedszkola, a następnie wmurowany przy głównym wejściu do budowanej placówki. Po wykończeniu budynku w tym miejscu powstanie pamiątkowa tablica, wspominająca to wydarzenie.

- To wielka chwila dla społeczności Jawornika, obecność tak zacnych gości jak Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Małopolska Kurator Oświaty Barbara Nowak powoduje, że dziś wszystkie oczy są zwrócone na budowę naszego przedszkola. Budynku przedszkola, na którego rozpoczęcie budowy czekaliśmy od jedenastu lat i dzięki zaangażowaniu burmistrza Jarosława Szlachetki, posła Władysława Kurowskiego, rady sołeckiej, rady rodziców i dyrekcji przedszkola w końcu mury pną się w górę i niebawem będziemy mogli przecinać wstęgę, rozpoczynając funkcjonowanie opieki przedszkolnej dla dzieci w tym budynku – mówi Wacław Szczotkowski, przewodniczący Rady Miejskiej, na co dzień mieszkaniec Jawornika.

Nowy budynek Przedszkola Samorządowego w Jaworniku powstaje w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej w Jaworniku. Będzie to parterowy budynek z użytkowym poddaszem. Nowe przedszkole pomieści nawet 125 podopiecznych w czterech oddziałach przedszkolnych po 25 dzieci, a budynek będzie również przygotowany pod ewentualne powstanie oddziału żłobkowego.