Aktualizacja rozkładów jazdy

Gmina 13 października 2020 Wydanie 38/2020
Aktualizacja rozkładów jazdy

Dzięki działaniom podjętym przez władze samorządowe Myślenic na wszystkich gminnych przystankach pojawiły się aktualne rozkłady jazdy. Dotychczas pasażerowie mieli nie lada problem z dostępem do informacji dokąd i w jakich godzinach z danego przystanku można dojechać.

Rozkłady wieszał każdy z przewoźników bez jakiejkolwiek koordynacji i ładu, czego efektem były przeróżnej formy karteczki doklejane skrawkiem taśmy na szybach, słupkach, znakach drogowych, często nieczytelne,

błędne lub nieaktualne. Dzisiaj dzięki nowym wiatom przystankowym zaopatrzonym w specjalne tablice, pasażerowie bez problemu mogą dowiedzieć się jaka linia przebiega w miejscu przystanku i o której godzinie przyjedzie przewoźnik. Mało tego, nawet na najmniej uczęszczanych przystankach, gdzie nie ma wiat z dużymi tablicami dzisiaj także dostępny jest rozkład jazdy na mniejszych tabliczkach sygnowanych logiem gminy.

- Brak aktualnych i czytelnych rozkładów jazdy to zmora, która od lat doskwierała mieszkańcom naszej gminy korzystającym z transportu publicznego. Postanowiliśmy to kompleksowo rozwiązać i pomimo tego, że współpraca w tym temacie z niektórymi przewoźnikami nie należała do łatwych, udało się zamieścić aktualne rozkłady na wszystkich przystankach w gminie Myślenice – mówi zastępca burmistrza Mateusz Suder.

Rozkłady dostarczyli ci przewoźnicy, którzy są zainteresowani dobrą jakością swoich usług. Obecnie rozkłady na przystankach można zamieszczać wyłącznie za pośrednictwem Urzędu Miasta i Gminy Myślenice. Ich aktualizacja jest obowiązkiem przewoźników i na każdym przystanku widnieje informacja adresowana do nich, że może się to odbyć jedynie za pośrednictwem gminy. Dodatkowa informacja dotyczy zakazu plakatowania przystanków o czym wszyscy musimy pamiętać. Wiata przystankowa to nie tablica ogłoszeń i nie przestrzeganie tego faktu będzie skutkować konsekwencjami prawnymi.

Wprowadzona standaryzacja nie wspominając o kwestiach estetycznych, ma zakończyć samowolne „obklejanie” przystanków i powstający z tego powodu chaos informacyjny. Rozkłady jazdy gminnych linii komunikacyjnych dostępne są również na stronie internetowej myslenice.pl w zakładce „Dla Turysty”.