Aktywne ferie – jak się na nie przygotować?
Najlepszy wypoczynek to aktywny wypoczynek – zwłaszcza jeśli na co dzień nie zawsze udaje Ci się znaleźć czas na sport. Dodatkowym plusem z zaplanowania ferii w ruchu jest możliwość odciągnięcia dzieciaków od smartfonów. Kluczowa jest dobra organizacja: trzeba wybrać dyscyplinę, zarezerwować pobyt, wytyczyć trasy, rozważyć atrakcje, kupić potrzebny sprzęt. Jak podejść do tematu z głową, aby nie stracić całej energii na samo planowanie? Jak zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich członków wyprawy?
Sport dla całej rodziny – jakie dyscypliny wziąć pod uwagę?
Planując ferie, musimy podjąć dwie podstawowe decyzje. Pierwsza dotyczy tego, czy urlop spędzimy w Polsce czy za granicą. Druga związana jest z konkretnym kierunkiem – nikt nie powiedział, że musimy wybrać białe szaleństwo, równie dobrze można aktywnie odpoczywać w egzotycznym kurorcie.
Pozostańmy jednak przy opcji sportów zimowych. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na Beskidy czy na Alpy, musimy wyposażyć się w odpowiednie ubrania w góry, gwarantujące komfort termiczny i zapewniające skórze możliwość oddychania. Nie zapominaj o bezpieczeństwie – choć prawo nie obliguje osób powyżej 16 roku życia do jazdy na nartach w kasku, to nie warto z niego rezygnować.
Osprzęt dobieramy natomiast typowo pod kątem planowanej aktywności. Narty zjazdowe różnią się od skiturowych, a przecież narciarstwo czy snowboarding nie wyczerpują katalogu sportów dostępnych zimą. Możemy również postawić na trekking lub spróbować swoich sił na łyżwach. Istotne jest, aby nikt z rodziny nie czuł się wykluczony i każdy chętnie przystał na wspólne plany.
Odzież termoaktywna – zakładać czy nie?
Ubieranie się na stok czy na trekking nieodłącznie wiąże się z jednym pytaniem: zakładać pierwszą warstwę czy nie? W tym aspekcie trudno o jednoznaczne odpowiedzi. Odczuwanie temperatury jest dla każdego kwestią mocno indywidualną, a poza tym może się gwałtownie zmieniać w zależności od intensywności ruchu.
Z całą pewnością odzież termoaktywna damska, męska i dziecięca zapobiega wyziębieniu się organizmu, np. w kolejce do wyciągu czy podczas przerwy na trasie pieszej wycieczki. Najistotniejszy jest wybór produktów wysokiej jakości, które nie tylko dogrzewają, ale też umożliwiają skórze oddychanie i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Dzięki temu nie zmarzniemy, ale i nie pochorujemy się w wyniku przepocenia i następującego po nim zawiania.
Cały dzień w terenie – co zabrać do plecaka?
Jeśli jesteś fanem trekkingu i zimowych widoków, to ferie są doskonałą okazją do podziwiania krajobrazu podczas pokonywania wielogodzinnych tras. Po raz kolejny trzeba jednak pamiętać o pokorze wobec natury – nawet latem wyprawa może okazać się forsowna, a zimą, w śniegu, staje się jeszcze trudniejsza. Trzeba zatem gruntownie przemyśleć zarówno swój strój, jak i zawartość plecaka – zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi.
Tym razem pierwsza warstwa jest zdecydowanie wskazana (getry i koszulki termoaktywne znajdziesz tutaj: https://attiq.net/18-pierwsza-warstwa). Koniecznie zabierz jedzenie i picie, w tym gorący napój w szczelnym termosie, długo utrzymującym temperaturę. Upewnij się, że w plecaku jest miejsce na turystyczną apteczkę pierwszej pomocy. Miej przy sobie naładowany telefon, ale nie polegaj na samej technologii – zapakuj również mapę, którą będziesz się wspierać, jeśli smartfon straci zasięg. Na wszelki wypadek warto też mieć zapasowe skarpetki – mokre stopy w połączeniu z mrozem mogą skończyć się nie tylko przeziębieniem, ale nawet odmrożeniami.
Aktywne dni, leniwe wieczory – czy to dobra opcja?
Podczas urlopu, podobnie jak na co dzień, ważna jest równowaga. Zwłaszcza jeśli nie trenujesz regularnie, nie próbuj nadrabiać braków ruchu z całego roku w ciągu tygodnia – skończyć się to może kontuzją lub chorobą, w najlepszym przypadku zakwasami i zniechęceniem. Zacznij od mniej wymagających stoków czy tras i rozsądnie oceń możliwości zarówno swoje, jak i innych członków rodziny.
Jeśli w ciągu dnia uprawiacie sport, popołudnia i wieczory poświęćcie na inne aktywności. Wspólne ferie to doskonała okazja do wzmacniania więzi. Zabierz ulubioną planszówkę. Zaplanuj seanse filmów familijnych. Zadbaj o klimat do długich opowieści lub czytania bajek, jeśli podróżujesz z maluchami. Jeżeli jesteście uzdolnieni artystycznie, świetną opcją jest wspólne muzykowanie, malowanie czy nawet kolorowanie. Zmęczone mięśnie miło jest wygrzać w źródłach termicznych, w jacuzzi albo w saunie – sprawdź, czy w pobliżu wybranego obiektu noclegowego będzie taka możliwość.