Aktywni seniorzy z Pcimia na szlaku

Aktywni seniorzy z Pcimia na szlaku
Fot. Marek Stoszek

Mimo trudnej sytuacji związanej z epidemią, pogoda kusi, aby wybrać się w teren i zobaczyć coś ciekawego.

W ostatni piątek Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Pcimia ulegli magii wakacji i wybrali się na wycieczkę do Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy oraz do malowniczej Lanckorony. Wyjazd został zorganizowany z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa, związanych z sytuacją epidemiczną.

Skansen w Zubrzycy to niezwykle urokliwe miejsce, gdzie historia przeplata się z etnografią i kulturą. Zobaczyć tam można zabudowania nie tylko z całego terenu Orawy, ale również z przyległych regionów. Na terenie Parku znajduje się dobrze znany większości kościółek z Tokarni, przy którym odbywały się niezapomniane procesje z palmami. W czasie

zwiedzania skansenu słuchacze wysłuchali prelekcji przewodnika i obejrzeli zgromadzone eksponaty. Wycieczka na Orawę zbiegła się z setną rocznicą powrotu tych ziem do Polski.

Kolejnym punktem wyjazdu była Lanckorona, niezwykle urokliwa miejscowość, słynąca z przepięknych plenerów, będących inspiracją dla artystów. Miejscowość malownicza i mocno osadzona w historii. Lokowana w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego od tego momentu odgrywała znaczną rolę w regionie. W początkach utraty przez Polskę państwowości, Lanckorona była areną walk Konfederatów Barskich z wojskami rosyjskimi. Ślady tych wydarzeń widoczne są w mieście i okolicy do dnia dzisiejszego. Nad miejscowością górują ruiny średniowiecznego zamku.

Wyjazd zorganizowany po dłuższej przerwie, sprawił wszystkim wiele radości. Wszyscy w dobrych humorach powrócili z wyjazdu, a w drodze powrotnej układali już plany na zajęcia po wakacjach. Seniorom nie brakuje werwy i chęci do działania, należy tylko trzymać mocno kciuki, aby sytuacja związana z koronawirusem nie pokrzyżowała im planów.

 

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.