Anglosaskie bieganie w Myślenicach

W kategorii biegów górskich rozróżniamy głównie dwa rodzaje tej rywalizacji - alpejskie i anglosaskie. W największym skrócie w tych pierwszych chodzi o to, że biegnie się wyłącznie pod górę, w tych drugich natomiast raz pod górę a raz w dół.

Garmin Ultra Race to jedna z najważniejszych imprez w kategorii biegów anglosaskich jaka odbywa się w Polsce. Od dwóch lat Garmin Ultra Race gości w Myślenicach, które są jednym z trzech miast, w którym odbywa się ten cykl.

W tym roku cykl zainaugurowano w Myślenicach a kolejne imprezy odbędą się w Radkowie oraz Gdańsku. Kilkuset biegaczy z całego kraju rywalizowało w różnych kategoriach wiekowych na trzech dystansach - 54,27 i 13 kilometrów. Najmłodsi uczestnicy mieli po 18 lat, bo na uczestnictwo młodszych nie pozwala regulamin, a najstarsi już dość dawno ukończyli 70. Organizatorami myślenickiego biegowego weekendu były firma Labosport oraz Urząd Miasta i Gminy Myślenice. Nawet zwycięzcy poszczególnych kategorii podkreślali, że trasa w Myślenicach do najłatwiejszych nie należała, niemniej jednak nie mogą się już doczekać kolejnych edycji. W Garmin Ultra Race zaznaczyli również swój udział myśleniczanie. W biegu na 54 kilometry 8 miejsce w klasyfikacji ogólnej zajął Sławomir Tokoń, który uplasował się na trzecim miejscu w kategorii M-40 (powyżej 40 lat) a 2 miejsce wśród kobiet zajęła Bożka Sikora, która drugie miejsce zajęła również w kategorii M-30. Oboje reprezentowali barwy TKKF Uklejna.

W rywalizacji na 27 kilometrów 3 miejsce w klasyfikacji ogólnej zajął Robert Sentysz i wygrał kategorię M-40, zaś Edyta Lewandowska wygrała w tej konkurencji zarówno kategorię ogólna kobiet jak i M-40. W kończącym zawody biegu na 13 kilometrów reprezentująca TKKF Uklejna Sylwia Góralik zajęła 25 miejsce w klasyfikacji ogólnej, drugie w kategorii kobiet i pierwsze wśród kobiet M-40.