Aranżacja łazienki w stylu loft

Aranżacja łazienki w stylu loft

Łazienki w stylu loft zyskują coraz więcej zwolenników i w internecie możemy znaleźć wiele inspirujących projektów w tym stylu. Na ich podstawie chcemy wskazać kilka elementów, które muszą znaleźć się w loftowej łazience. Oto najważniejsze z nich.

Kolorystyka łazienki w stylu loft

W aranżacjach loftowych dominują spokojne stonowane barwy w odcieniach szarości, starej cegły, czerni, bieli i naturalnego drewna. Część z nich stanowi tło, jak np. jasne płytki do łazienki na ścianach, a część z nich np. czerń czy drewno, występuje w formie dodatków. Wchodząc do takiej łazienki mamy wrażenie spokoju, co z pewnością sprzyja relaksującym kąpielom i zabiegom pielęgnacyjnym.

Czasem zamiast płytek łazienkowych ściany łazienki w stylu loft są pokryte cegłą lub płytami betonowymi. Takie wnętrza jeszcze lepiej wpisują się w stylistykę industrialną i wprost nawiązują do nowojorskich loftów, skąd styl ten się wywodzi.

Wyposażenie łazienki w stylu loft

W loftowej łazience panuje minimalizm, a dodatki muszą wprost nawiązywać do charakteru wnętrza. Szyby od kabiny prysznicowej często są niemal niewidoczne, bo wybiera się raczej kabiny bez grubych profili, a jeśli już się one pojawiają, to są w kolorze czarnym. 

Czarne elementy metalowe dominują również w dodatkach, takich jak lustro, wieszaki na ręczniki czy oświetlenie. Typowym przykładem lustra do łazienki w stylu loft jest okrągłe lustro w czarnej metalowej ramie wiszące na łańcuchu. Czarne metalowe elementy są obecne również w oświetleniu, które może przyjmować zarówno formę reflektorków, jak i wiszących lamp z ażurowym metalowym kloszem. Wszystkie elementy wyposażenia łazienki mają być przede wszystkim użyteczne, a ich dekoracyjny charakter ma drugorzędne znaczenie.

Wzory – tak, ale nie za dużo

W niektórych aranżacjach industrialnych zamiast gładkich ścian i podłóg możemy spotkać płytki z wzorem. Zwykle są to wzory oparte o figury geometryczne – trójkąty lub kwadraty w kontrastujących ze sobą kolorach, zwykle czerni-szarości-bieli, lub płytki patchworkowe. Często wzór taki wyściela podłogę lub fragment jednej ze ścian, np. w kabinie prysznicowej. Tu również bowiem dochodzi do głosu minimalizm, a wraz z nim przekonanie, że mniej znaczy więcej.

Patrząc na cechy charakterystyczne łazienek w stylu loft trudno się dziwić, że aranżacje tego typu cieszą się rosnącą popularnością. We wnętrzach od dobrych kilku sezonów panuje trend minimalistyczny, a stonowana kolorystyka i surowość łazienek w industrialnej aranżacji doskonale się w ten trend wpisuje.