Artystyczna huta w Jaworniku

Artystyczna huta w Jaworniku

Znany rzeźbiarz i odlewnik - myśleniczanin Józef Polewka, co dwa lata zaprasza do swojej pracowni w Jaworniku wszystkich chętnych z całej Europy i daje im szansę stać się prawdziwymi artystami

W tym roku pięciu Holendrów z mozołem modelowało z wosku żaby, bobry, nurków i postaci z bajek. Po zalaniu form gipsem i wytopieniu wosku nastąpił proces lania brązu do form. Temperatura stopionego brązu wynosi 1360oC. Praca jak w hucie.

Mistrz - Józef Polewka nie ingeruje w proces twórczy, służy jedynie radami technicznymi. W między czasie zaraża wszystkich obecnych swoją radością i zasypuje anegdotami i kawałami zmuszając do uśmiechu.

Wernisaż powstałych podczas warsztatów prac miał miejsce w domostwie Państwa Polewków. Tradycyjnie nie było żadnych napuszonych przemówień, sponsorów i garniturów. Rodzinna atmosfera przez całe 9 dni to głównie zasługa ogromnego poczucia humoru artysty i jego rodziny.

Józef Polewka należy do tych artystów przez duże „A”, typ niepokorny, który nie poddaje się modzie. Jego ulubionym materiałem jest brąz, ale jak sam podkreśla nie będzie go lał w nieskończoność. Jego dzieła nie należą do łatwych, banalnych, mających cieszyć tylko oko. Rzeźby zawsze mają ukryty przekaz, głębszy sens, intrygując - zmuszają do myślenia. Często bywają prześmiewcze, ironiczne, jakby kpiły z tego świata.

Ewa Filek