Badania dla dzieci i Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Myślenicach

Badania dla dzieci i Dzień Dawcy Szpiku Kostnego w Myślenicach

Przy okazji majówkowej imprezy biegowej Garmin Ultra Race, prowadzone były także profilaktyczne badania USG dla dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat wraz z Fundacją Ronalda McDonalda oraz zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku Kostnego z Fundacją DKMS. Partnerem i współorganizatorem zarówno biegu, jak i badań był Urząd Miasta i Gminy Myślenice.

Do akcji Dzień Dawcy Szpiku Kostnego zgłosili się chętni myśleniczanie – udało się zarejestrować 52 potencjalnych dawców. W ambulansie fundacji Ronalda McDonalda z bezpłatnego badania USG w ramach akcji „Nie nowotworom u dzieci” skorzystało kilkudziesięciu wcześniej zarejestrowanych najmłodszych mieszkańców miasta i gminy. Badania są bezpiecznym i bezbolesnym sposobem upewnienia się, że rozwój dziecka przebiega prawidłowo.

Nad sprawnym przeprowadzeniem akcji pieczę sprawowali radiolodzy na co dzień pracujący w szpitalach pediatrycznych. W czasie badania lekarz dokonywał kompleksowej oceny stanu tarczycy i węzłów chłonnych, narządów jamy brzusznej, a u chłopców dodatkowo moszny. Podczas akcji rodzice otrzymali dodatkowe porady, związane z koniecznością wykonania innych specjalistycznych badań i dalszej diagnostyki. Każdy taki przypadek to dowód, że badania profilaktyczne u zdrowych dzieci mają ogromny sens.

Za nieocenioną pomoc przy przeprowadzeniu akcji organizatorzy szczególnie dziękują wolontariuszom: Dorocie Ruśkowskiej, Renacie Piekarz, Justynie Obierzyńskiej, Weronice Dudzik, Bernadetcie Płachtcie–Costa, Dominice Sikorze, Szymonowi Cichoniowi, Barbarze Bylicy, Julii Chęcińskiej, Edycie Marchewce, Marioli Piwowarczyk oraz Małgorzacie Profic.