KWW Jarosława Szlachetki

Bartłomieja Dyrcza – pisarza, malarza, scenografa. Obecnie dyrektora Kliszczackiego Centrum Kultury

Bartłomieja Dyrcza – pisarza, malarza, scenografa. Obecnie dyrektora Kliszczackiego Centrum Kultury

Jak funkcjonowało Kliszczackie Centrum Kultury w trudnym okresie pandemii i zamknięcia? Jakie działania były podejmowane?

Pandemia COVID-19 z dnia na dzień zaburzyła skomplikowany system tworzenia i korzystania z kultury. Od 12 marca 2020 roku stanęliśmy przed dużym wyzwaniem związanym z organizacją pracy. Nasza działalność kulturalna przeniosła się całkowicie do internetu. Odwołać musieliśmy wszystkie zajęcia i kilka przygotowanych wydarzeń. W tym czasie przeprowadziliśmy Akcję #Zostań_w_domu z Osiołkiem Palmowym, zrealizowaliśmy audiotekę „Opowieści z Krainy Kliszczaków”, do której włączyli się aktorzy i lokalni samorządowcy. Powstały internetowe odcinki programu z br. Marcinem Świądrem „W drodze na Paschę”. Przeprowadziliśmy archiwizację zdjęć z przeciągu lat 2017-2020.

Zrealizowaliśmy Akcję PISANKA DLA LAJKA. Podczas zawieszonych zajęć systemem gospodarczym udało się przeprowadzić prace remontowo-budowlane. Dzięki pomocy pracowników i zaprzyjaźnionych lokalnych firm odświeżyliśmy wygląd sceny i sali widowiskowej. Bardzo się cieszę, że wielu pracowników i instruktorów pracowało zdalnie utrzymując kontakt z uczestnikami. W tym czasie powstała też #Kliszczacka_Domówka teledysk Młodzieżowego Zespołu Kliszczacy, który zasięgiem przerósł oczekiwania oraz piękny teledysk „Kliszczacy Dla Mamy” zrealizowany przez członków zespołu Mali Kliszczacy i ich rodziców. Przygotowaliśmy bardzo udaną inaugurację questu „Urbania Góra dla ciała i ducha”. Udało pozyskać się finanse, na projekty #Kultura_w_Sieci, #Niepodległa – Tokarnia na Mapie Niepodległości, pozyskaliśmy fundusze na wydanie dwóch publikacji historycznych „Pamiętamy II”, sylwetki szkice biograficzne oraz na „Orzeł czy reszka”, historię klubu GKS Beskid Tokarnia, które promujemy w internecie i wśród mieszkańców. To nie był stracony czas, myślę, że wykorzystaliśmy go w 100%.

Co po otwarciu? Jakie propozycje i czy bywalcy Centrum wracają do placówki?

Od 21 marca instytucje kultury powoli wracają do działalności w dalszym ciągu z ograniczeniami, ale już możemy przyjmować 50% publiczności i przywracać niektóre zajęcia. Zaczynamy ważnym wydarzeniem – otwarciem wystawy Zdzisława Słoniny. „Żywobycie Kliszczaków na szkle malowane” to wyjątkowa wystawa, która długo czekała na swój czas. Wydarzenie towarzyszące tej wystawie to widowisko „Czarci pieniądz”, przygotowane przez Młodzieżowy Zespół Kliszczacy według pomysłu i organizacji Wojciecha Pęcka i pokaz jego filmu dokumentalnego „Ludowe Zwierciadło. Film jest próbą przedstawienia sylwetki artysty oraz pokazania miejsc i ludzi, którzy mieli wpływ na jego twórczość. Występują artysta Zdzisław Słonina, Zbigniew Micherdziński - kierownik galerii przy ROK w Bielsku-Białej, Dariusz Tylek - przyjaciel artysty, obecnie sekretarz gminy Pcim, Andrzej Słonina – regionalista, brat twórcy, oraz żona artysty Janina. Film ilustruje muzyka Tomasza Pawlaka. Album „Żywobycie Kliszczaków na szkle malowane” towarzyszący wystawie powstał pod moją redakcją. Wstęp napisała dr Dorota Majerczyk, tekst o Kliszczakach i dobór cytatów są dziełem regionalistki Małgorzaty Pęcek. Wystawa prezentowana jest w Galerii Dworu Targowskich w Tokarni i będzie dostępna dla zwiedzających na pewno do końca czerwca.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli przywrócić wszystkie próby i zajęcia, jakie do tej pory odbywały się w KCK.

Jakie plany ma Kliszczackie Centrum Kultury na zbliżający się okres wakacyjny i dalsze działania?

Najbliższy czas to dla nas bardzo pozytywne wydarzenie i udział w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Niezależnych w Koninie, gdzie zakwalifikował się film „Przesłuchanie Anioła” w reżyserii Wojciecha Pęcka. Film poruszył nie tylko lokalną publiczność, ale zdobył szerokie uznanie i zainteresowanie. Jest to dla nas przykład jak wspaniale można korzystać z lokalnej historii i przekłuwać ją na rzeczy uniwersalne.

Z wydarzeń najbliższych i planowanych to 6 czerwca Akcja Odkryj Beskid Wyspowy, niestety już dzisiaj wiadomo, że wydarzenie będzie miało charakter indywidualny ze względu na ograniczenia. W planach jest również organizacja kolejnego Memoriału Sportowego im. Tadeusza Zdunia, na który klub GKS Beskid dostał dofinansowanie z Mecenatu Województwa Małopolskiego, tylko czekamy z terminem, aby czas był sprzyjający. Wydarzeniem towarzyszącym Memoriałowi będzie promocja książki mojego autorstwa „Orzeł czy reszka”, historia klubu GKS Beskid pokazująca losy małego A-klasowego klubu na tle światowego futbolu. Planujemy również Święto Plonów w sierpniu. Pragniemy kontynuować jesienne imprezy plenerowe TOUR de TOKARNIA i RAJD ŚLADAMI AK W MASYWIE KOTONIA.

Ważnymi planami i realizacjami jest dla nas rozwój zespołów regionalnych, w których mamy bardzo dużo członków, Mali Kliszczacy, Młodzieżowy Zespół Kliszczacy, kompletujemy stroje, staramy się przygotowywać wydarzenia online, chcemy też, aby członkowie zespołów korzystali z ofert kulturalnych w sąsiednich miastach, planujemy wyjazdy do kina i teatru. Bardzo dobrze układa się współpraca z rzeźbiarzami ludowymi z powiatu myślenickiego, w sobotę 22 maja odbędzie się podsumowanie II Powiatowego Pleneru Rzeźby Ludowej w Drewnie, a już planujemy III edycję w tym roku.

Napisaliśmy bardzo ważny wniosek do Narodowego Centrum Kultury – Konwersja Cyfrowa Domów Kultury, mamy nadzieję, że uda się pozyskać te fundusze i zrealizować zakup nowego sprzętu multimedialnego dla ośrodka i sprzętu komputerowego dla pracowników oraz realizację odpowiednich szkoleń.

Czas pokaże, co uda się zrobić, staramy się jednak przekłuwać rzeczywistość na online, a nie odwrotnie. Serdecznie zapraszamy na nasze internetowe nośniki gdzie dokumentujemy na bieżąco nasze działania.

Rozmawiał Marek Stoszek

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.