Baza treningowa Wisły otwarta

Baza treningowa Wisły otwarta
Baza treningowa Wisły otwarta, Fot. Piotr Jagniewski

15 stycznia na stałe wpisał się w historię Wisły Kraków i Myślenic, gdzie przy ulicy Zdrojowej w obecności znamienitych gości odbyło się uroczyste otwarcie oraz poświęcenie nowo powstałego kompleksu treningowego drużyny Białej Gwiazdy

Oficjalnemu otwarciu bazy treningowej Wisły Kraków przewodniczył burmistrz Myślenic, Maciej Ostrowski wraz z prezesem spółki „Sport Myślenice” – Józefem Moskalem. Z kolei z ramienia Białej Gwiazdy w uroczystości udział wziął m.in. prezes Zarządu Wisły Kraków SA Jacek Bednarz oraz prezes Tele-Foniki Ryszard Pilch.

 Do przybyłych gości, tuż przed symbolicznym przecięciem wstęgi, przemówił burmistrz Maciej Ostrowski, przybliżając historię współpracy z Tele-Foniką. - Umowa o współpracy jest dla Myślenic i Tele-Foniki bezpieczna. Jest ona podpisana na 20 lat z tak zwanym odmieszkaniem na kolejne 10. Koszt budowy obiektu wyniósł prawie 10 milinów. - Wielkie podziękowanie kieruję w stronę Bogusława Cupiała i Ryszarda Pilcha, którzy rozumieli, że działania muszą być przejrzyste i widoczne. Warto zaznaczyć, iż czynsz jest pokrywany przez Tele-Fonikę, z którego „Sport Myślenice” ma spłacać raty kredytu – dodał na koniec burmistrz.

- Kilku bardzo ważnych obywateli tego miasta, podjęło dla Wisły i dla Myślenic bardzo trudną, bardzo ważną i daleko sięgającą w przyszłość decyzję. Począwszy od prezesa Bogusława Cupiała, myśleniczanina od lat, przez prezesa zarządu Tele-Foniki Kable Ryszarda Pilcha, burmistrza Myślenic Macieja Ostrowskiego i Józefa Moskala, którzy w ten projekt byli zaangażowani – powiedział Jacek Bednarz, prezes Zarządu Wisły Kraków, podczas krótkiego przemówienia. - Dzisiaj nic nas nie różni od prawdziwej piłki przez duże „P”. Szanowni Państwo w imieniu swoim własnym i Wisły Kraków bardzo serdecznie dziękuję – zakończył .

Oprawę muzyczną zapewnił zgromadzonym gościom finalista I edycji polskiego „Mam Talent” oraz laureat III edycji „The Voice of Poland” – Mateusz Ziółko. Spotkanie w Myślenicach stało się także doskonałym momentem do rozmowy oraz piłkarskich wspomnień.

- Jest to ośrodek na miarę europejskich drużyn, każdy klub w naszej lidze powinien mieć taką bazę. Trenować w takim ośrodku, na takich boiskach, to sama przyjemność. To fantastyczna sprawa ćwiczyć tutaj. Piłka nie skacze, zawodnicy mogą skoncentrować się tylko na swoich zadaniach. Komfort pracy jest ogromny – mówił trener Franciszek Smuda.

Jak powstawała baza?

Prace budowlane na Zarabiu rozpoczęły się z końcem lipca zeszłego roku. Pierwsze ściany można było już zobaczyć miesiąc później. Sukcesywnie postępowały również prace przy wykonaniu boisk. W październiku zakończono prace przy elewacji budynków stanowiących zaplecze, przeprowadzono też montaż drzwi i okien, a boiska zostały ogrodzone. Okres jesienno-zimowy przeznaczono na prace wewnątrz klubowego budynku.

Obiekt w Myślenicach, to dwa pełnowymiarowe, oświetlane boiska, w tym jedno z podgrzewaną oraz trzecie - ze sztuczną murawą, jedyną tego rodzaju w Polsce. Aby murawa zawsze była najwyższej jakości, tuż obok boisk rośnie na specjalnie przygotowanym placu kolejna jej partia – murawa rezerwowa. Jeśli pojawi się taka konieczność, szybko można zastąpić tę zniszczoną. W nowoczesnym budynku o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych znajdują się: siłownia, dwie szatnie, pokoje dla pierwszego trenera i asystentów, odnowa biologiczna, sala odpraw, gabinet rehabilitacji, magazyn, pralnia, a nawet pomieszczenie do mycia butów.

Wartość inwestycji to 9,5 miliona złotych netto. Klub co roku będzie płacił dzierżawę, której wysokość ma pokryć raty kredytu zaciągniętego przez myślenicką Spółkę Sport Myślenice. Kontrakt został podpisany na 20 lat. Jako kluczowe zabezpieczenie interesów spółki wskazano gwarantowany okres 10 lat najmu obiektów. W umowie widnieje również zapis, że w przypadku wcześniejszej rezygnacji Wisły Kraków, jej właściciel czyli Telefonika Kable – spłaci cały kredyt zaciągnięty przez Spółkę Sport Myślenice.

Piotr Jagniewski Piotr Jagniewski Autor artykułu

Reporter, redaktor, fotograf. Lubi dobrze opowiedziane historie i ludzi z pasją, którzy potrafią się nimi dzielić. Z gazetą związany w latach 2006-2018. W latach 2014-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego. (REPORTAŻ, WYWIAD, WYDARZENIA, LUDZIE, SAMORZĄD)