Bez prądu nie ma życia

Bez prądu nie ma życia

Trudno podać jedną konkretną datę odkrycia elektryczności. Za pewnego rodzaju cezurę można jednak przyjąć rok 1800, w którym włoski fizyk Alessandro Volta zaprezentował światu pierwszą baterię i udowodnił, że prąd elektryczny może być bardzo użytecznym narzędziem. Prąd od samego początku, odkąd zaczął swoją służbę dla dobra człowieka, był symbolem postępu i nowoczesności. Szybkością iskry elektrycznej zdobywał kolejne dziedziny naszego życia. Dziś jest praktyczne wszędzie i trudno sobie wyobrazić, aby żyć bez elektryczności. Jednak, aby można było korzystać z jego dobrodziejstw potrzebny jest ktoś kto go ujarzmi – elektryk.

- Swoją działalność rozpocząłem 1 września 2000 roku. Zajmuję się wykonywaniem instalacji elektrycznych, kompleksowo, czyli od przyłącza do odbioru – mówi Krzysztof Leśniak właściciel Zakładu Instalatorstwa Elektrycznego. Pan Krzysztof, jak wspomniał, wykonuje kompleksowe instalacje. Po zapoznaniu się z projektem, wycenia swoją pracę i gdy klient zaakceptuje warunki umowy, przystępuje do działania. Kompleksowa usługa, a pan Krzysztof robi dosłownie wszystko co ma związek z prądem, wymaga doskonałego rozeznania rynku oraz współpracy z innymi. Jak podkreśla pan Krzysztof: - Mamy swoich projektantów, którzy na przykład dobierają oświetlenie, w dobrej cenie, współpracujemy z wiodącymi hurtowniami, wspierając tym samym biznes lokalny.

Zakład Instalatorstwa Elektrycznego zatrudnia ponad 10 osób, są to wysokiej klasy specjaliści. Niektórzy z nich z panem Krzysztofem pracują ponad 15 lat. - Mam również uprawnienia kierownika robót elektrycznych, tak że mogę dokonywać odbioru budynku, po wykonaniu prac. Moja usługa jest wtedy całościowa – dodaje Krzysztof Leśniak. Bardzo ważnym, nawet można powiedzieć wiodącym tematem w firmie, jest instalacja odgromowa. Jak mówi właściciel: - Jest to trudna praca, głownie na wysokości, wymagająca specjalnych zabezpieczeń. Ale mamy bardzo dobry zespół, więc radzimy sobie również i z tymi wyzwaniami.

W tej chwili świadomość jest zdecydowanie większa, więc chronimy się nie tylko od bezpośredniego uderzenia pioruna, ale również od skutków uderzenia w sieć. Instalacja odgromowa, oprócz naszego domu, chroni również cały sprzęt elektroniczny, który posiadamy.

Oczywiście, gdy pan Krzysztof Leśniak zaczynał swoja działalność, technika i akcesoria elektryczne, które nas otaczały były zupełnie inne. Jak to zmieniało się na przestrzeni lat? - W tej chwili nie możemy praktycznie obyć się bez elektroniki, głównie sterującej. Ludzie zrobili się bardzo wygodni, jest dużo Internetu, anten, monitoring. Czasem musimy się wspomóc wiedzą specjalisty z IT, szczególnie jeśli chodzi o tak zwane domy inteligentne.

Klient w tej chwili idzie w kierunku maksymalnej wygody, oczywiście ma to odzwierciedlenie w domowych instalacjach. Jak mówi fachowiec: - Zdecydowanie w domu mamy więcej Internetu, routerów. Każde mądrzejsze urządzenie musi mieć internet, więc internet musi być w całym domu i musi być dostępny. Brama, monitoring, żaluzje, otwieranie drzwi, wszystko to obsługujemy za pomocą internetu i często telefonu komórkowego.

Wspomniane prace wykraczają daleko poza znany jeszcze do niedawna obraz prac elektryka, dzisiaj to wysokiej klasy specjalizacja. Pan Krzysztof bardzo lubi takie wyzwania, jak z satysfakcją przyznaje. - Lubię trudne wyzwania. Często bywa tak, że jak ktoś nie radzi sobie, to wchodzę ja. Niestety trudna praca musi odpowiednio kosztować, tego nie ukrywam. Trudne wyzwania to jedna z wizytówek firmy. Aby za tym wszystkim nadążyć, zarówno właściciel, jak i jego pracownicy biorą udział w licznych specjalistycznych szkoleniach. Jest to na bieżąco i dotyczy zarówno sfery technicznej jak i samych uprawnień. Oczywiście w naszej rozmowie musi paść pytanie o fotowoltaikę? - Oczywiście instalujemy instalacje fotowoltaiczne, bardzo nowoczesne z podglądem pracy każdego panelu – mówi Krzysztof Leśniak.

Firma wykonuje i montuje również instalacje awaryjne, które w razie braku prądu, automatycznie uruchamiają agregat prądotwórczy. Ma to olbrzymie znaczenie szczególnie dla restauracji i sklepów. Jaki zasięg ma firma? - Pracujemy w całej Małopolsce i województwach ościennych. Ale byliśmy również we Wrocławiu, w Gdańsku, ale również w firmie Pol – Plast we Francji – z satysfakcją mówi Krzysztof Leśniak.

Na koniec pytanie. Jakie rady chciałby przekazać fachowiec, nam użytkownikom korzystającym z prądu? - Podstawa, to dobrze wyposażona rozdzielnia elektryczna w domu. Jak najwięcej wyodrębnionych linii z bezpiecznikami, a więc pralka, lodówka, pomieszczenia, i tak dalej na, na niezależnych obwodach – mówi Krzysztof Leśniak.

Zmienia się świat, technika i jej zastosowanie. Dziś prąd jest czymś tak oczywistym, że praktycznie nie zwracamy na niego uwagi. Warto jednak pamiętać, że niesie on ze sobą ogromną siłę i trzeba zadbać o to aby w bezpieczny sposób go użytkować.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.