Biało-czerwony marsz

Edukacja 27 listopada 2018 Wydanie 42/2018
Biało-czerwony marsz

W Krzyszkowicach odbyły się główne obchody związane ze stuleciem odzyskania przez naszą ojczyznę niepodległości, w których wzięła udział cała lokalna społeczność oraz władze gminy i powiatu

Było to również zwieńczenie wszystkich działań podjętych przez ostatnie miesiące w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. Najpierw dyrekcja wspólnie z przedstawicielami poszczególnych klas uroczyście odsłonili pamiątkową tablicę, która znajduje się w pobliżu zasadzonej wiosną lipy upamiętniającej tę ważną rocznicę.

Następnie cała społeczność szkolna i mieszkańcy Krzyszkowic wzięli udział w uroczystej mszy celebrowanej przez proboszcza ks. Jana Antoła. Po jej zakończeniu na cmentarzu odbyła się część oficjalna oraz poświęcenie ufundowanych przez Józefa Salę z rodziną grobów - katyńskiego i nieznanego żołnierza. Szpaler uczniów oddał cześć bohaterom zmarłym za ojczyznę, a na grobach zapalono znicze. Drogę na cmentarz i powrotną do szkoły wszyscy odbyli w formie białego-czerwonego pochodu z flagami narodowymi, na czele którego podążały sztandary szkoły i OSP Krzyszkowice, a cały przemarsz był ubezpieczany przez strażaków.

Po powrocie do szkoły wszyscy zebrani wzięli udział w akcji pt. „Rekord dla niepodległej” i wspólnie zaśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego o symbolicznej godzinie 11:11. Był to punkt kulminacyjny obchodów rocznicowych. Po hymnie dyrektor Monika Baranik wygłosiła przemówienie, w którym przypomniała losy naszego kraju na drodze do niepodległości. Następnie zgromadzeni obejrzeli poloneza oraz przedstawienie dotyczące losów Polski od czasu utraty wolności aż do 1918 roku.

Dorota Bajorek