Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

Biblioteka Inspiracji i MBP w Myślenicach polecają

David Walliams,

Trefny tatuś

Mała Kurka, Piastów 2019

Wiek 7+

Tata Franka był sławnym kierowcą rajdowym.

Niestety, po wypadku, w którym stracił nogę i nie mógł już się ścigać i spadała na niego góra nieszczęść. Żona odeszła do bogatszego, popadł w tarapaty finansowe, aż w końcu pożyczył pieniądze na prezent dla syna u lokalnych przestępców. Taka sytuacja nie mogła prowadzić do niczego dobrego – bojąc się o życie syna, uległ szantażom złodziei i zgodził na wzięcie udziału w napadzie na bank. W rezultacie trafił do więzienia..

I choć Franek zdawał sobie sprawę, że jego ojciec jest dobrym człowiekiem, który popełnił jeden zły uczynek, to jednak nie było łatwo znosić docinki koleżanek i kolegów ze szkoły, czy podejrzenia, że on także ma coś na sumieniu w myśl zasady: jaki ojciec taki syn.

Ale może temu sprytnemu chłopcu uda się wyciągnąć ojca na wolność?

Ta lektura oprócz, jak zwykle u autora, świetnej akcji, barwnych bohaterów pierwszo- i drugoplanowych oraz wielu humorystycznych sytuacji skłania do refleksji. Czy społeczeństwo czasem nie nazbyt szybko skreśla kogoś i skazuje na życie na marginesie? Czy można wytłumaczyć zły czyn popełniony w trosce o własne dziecko?

Pięknie pokazana jest miłość ojca i syna. Na chwilę poniekąd zamieniają się rolami i to Franek wydaje się dojrzalszy, to on podejmuje lepsze decyzje i nie ulega chęci łatwego, a nieuczciwego zysku. Znajduje w sobie siłę, aby wybaczyć matce, która ich zostawiła. Ten młody chłopak wie to, o czym czasem zapominają dorośli – zawsze jest czas na zejście z błędnie wybranej ścieżki.

 

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.