Biblioteka Inspiracji poleca

Biblioteka Inspiracji poleca

Philo, kot zdecydowanie dojrzały, mieszka z ukochanym Dziadkiem i jego wnukiem. Idyllę polegającą na wspólnym spędzaniu czasu, byciu razem i cieszeniu się swoim towarzystwem przerywa nagła choroba starszego pana. I już  w tym momencie kot pokazuje swoją niezwykłość - to on bowiem sprowadza pomoc do człowieka, który zasłabł.

Ale potem zostają rozdzieleni i celem Philo staje się odszukanie ukochanego właściciela. A przy okazji dowiaduje się o tajnym spisku Ciotek, które nie wzbudzają sympatii i coś najwyraźniej knują. Na szczęście nie musi działać sam - wkrótce tworzy się paczka czworonożnych przyjaciół wzajemnie się wspierających i żyjących całkiem dobrze - mimo, że na ulicy. 

Paczkę sierściuchów czeka cała masa przygód i wyzwań, podczas których będą musieli wykazać się sprytem i pomysłowością. To wszystko spowoduje, że bardzo się ze sobą zżyją i będą wzajemnie o siebie troszczyć. I tutaj dochodzimy do kilku wspaniale w książce obalonych stereotypów. Po pierwsze - do gromady oprócz kotów należy pies - i nie ma między nimi konfliktów. Właściwie każdy zwierzak wydaje się być z zupełnie innej bajki, mieć odrębne poglądy i potrzeby - a mimo wszystko mogą się przyjaźnić. Bo do tego nie potrzeba być takim samym - wystarczy ciekawość i otwartość na siebie. Po drugie - autorka wspaniale obala mit, jakoby w pewnym wieku było na coś za późno. Nie jest - ani na wyruszenie w drogę, ani na nowe doświadczenia, ani na zmiany w życiu. A już na pewno - nigdy nie jest za późno na miłość. 

Ciekawym walorem edukacyjnym książki są sentencje łacińskie (dziadek jest bowiem filologiem klasycznym) podane w nieco osobliwy sposób, bo z kocim komentarzem, ale dzięki podlaniu humorystycznym sosem - pewnie łatwiejsze do zapamiętania przez młodego czytelnika. A wartością dodaną - piękne (choć czarno-białe) ilustracje Joanny Rusinek.

Na koniec - gdybyście mieli wątpliwości, czy Philo jest prawdziwym filozofem: „Morze jest takie, jakie jest życie - trochę smutne, trochę niebezpieczne - ale zawsze piękne”.

Katarzyna Ryrych, Philo.

Kot w drodze

Wydawnictwo Literatura,

Łódź 2019, Wiek 9+

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.