Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach poleca

Biblioteka Pedagogiczna w Myślenicach poleca

Konrad Ambroziak, Artur Kołakowski, Klaudia Siwek,

Depresja nastolatków. Jak ją rozpoznać,zrozumieć i pokonać.

GWP, Sopot 2018.

Depresja to poważna choroba. Wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie, może na jakiś czas wyłączyć z aktywnego życia. Często ujawnia się w okresie dorastania, jako etapie szczególnie trudnym w rozwoju osobowości. Troje autorów (psychiatra, psycholog oraz terapeuta) podjęło się udanej próby pokazania mechanizmów powstawania choroby oraz metod postępowania z nią.

Książka ma charakter psychoedukacyjny i poradnikowy. Dowiemy się z niej, jak funkcjonują młode osoby dotknięte depresją i jak wpływa ona na ich myślenie i emocje, znajdziemy wskazówki dotyczące postępowania z cierpiącym nastolatkiem, by chronić go i poprawić jakość życia.

Adresatami są młodzi ludzie cierpiący na depresję i ich rodzice, powinna też skłonić do wizyty u specjalisty osoby, które podejrzewają, że problem ten występuje w ich rodzinie (pomocne mogą być tutaj pytania dotyczące nastroju i zachowania dziecka czy opisy poszczególnych przypadków). Dużo miejsca autorzy poświęcają leczeniu (psychoterapii i farmakologii, a także ewentualnej hospitalizacji).

Na końcu dołączono komiks edukacyjny, który w przystępny dla młodego czytelnika sposób pokazuje mechanizmy choroby i przekonuje, że trzeba z nią walczyć.

Hanna Pietrzak-Trzcińska Hanna Pietrzak-Trzcińska Autor artykułu

Współtwórca Biblioteki Inspiracji. Z wykształcenia pedagog kulturalno-oświatowy oraz absolwentka studiów podyplomowych Marketing w sieci. Podkradam lektury starszemu synowi z półki, z młodszym celebruję wspólne czytanie.