Bliskie spotkanie z historią

Bliskie spotkanie z historią
ppłk dr inż. Kazimierz Dymek przedstawił postać generała Józefa Kustronia Fot. Fot. E. Ćwierz

W Wiejskim Domu Kultury w Głogoczowie 2 maja 2019 roku odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Seminariów historycznych”.

Prelekcja wygłoszona przez ppłk. dr. inż. Kazimierza Dymka, mieszkańca Głogoczowa, dotyczyła walk na przedmurzu Krakowa w czasie kampanii wrześniowej oraz postaci gen. Józefa Kustronia, który dowodził w tym czasie 21 Dywizją Piechoty Górskiej. Kazimierz Dymek omówił 16 pierwszych dni wojny, czyli okres od objęcia dowództwa do śmierci gen. Kustronia, a szczególną uwagę zwrócił na działania wojenne prowadzone na terenie Głogoczowa, gdzie walczyły wojska gen. Kustronia oraz Myślenic, których obroną dowodził gen. Stanisław Maczek.

Część seminarium została w całości poświęcona sylwetce Józefa Kustronia. Słuchacze mogli prześledzić jego losy od najwcześniejszych lat i dowiedzieć się, co ukształtowało tak niezwykłego bohatera.

Spotkanie zakończyło się zaproszeniem uczestników do udziału w kolejnych odsłonach cyklu oraz na uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej gen. Józefa Kustronia, które zaplanowano na wrzesień br.

Emilia Ćwierz

Generał Józef Rudolf Kustroń, bohatersko poległy w bitwie pod Ułazami koło Lubaczowa 16.09.1939 r., urodził się w 1892 r. w Stryju na Ukrainie. Był osobą niezwykłą – znakomicie wykształconą, żołnierzem wychowanym w duchu patriotycznym i poszanowaniu honoru. Generał Józef Kustroń jest jedną z niewielu osób, które trzykrotnie odznaczono Orderem Virtuti Militari.