Blisko pół tysiąca więcej nowych miejsc na pochówki
W tym miesiącu ma się rozpocząć długo oczekiwana rozbudowa cmentarza komunalnego przy ul. Sienkiewicza w Myślenicach, z racji bliskości Polanki nazwanego też cmentarzem na Polance. Na ostatniej sesji radni przegłosowali zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej umożliwiające sfinansowanie tej inwestycji, a dokładnie jej pierwszego etapu, który będzie kosztował 1,5 mln zł.
Duży koszt inwestycji i niemożność pozyskania na ten cel środków zewnętrznych wymusił etapowanie. Spośród ofert, które wpłynęły w odpowiedzi na ogłoszony przez gminę przetarg wybrano już najkorzystniejszą. To oferta firmy Interdróg z Krzyszkowic opiewająca na 1 488 300 zł. Podpisanie umowy ma nastąpić w najbliższych dniach, a prace mają ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Na ich realizację wykonawca będzie miał 5 miesięcy.
Ten etap inwestycji ma polegać na rozbudowie cmentarza o powierzchnię 1772 m kwadrat. (1,77 ha), w efekcie powstanie miejsce na prawie 450 nowych grobów (w tym: 403 pojedynczych, 22 podwójnych i 13 dziecięcych). To, jak czytamy w dokumentacji, stanowi około jedną czwartą zakresu całości projektu rozbudowy.
Powstanie też kolumbarium z 218 miejscami na urny z prochami zmarłych. Stanie ono na linii północ-południe w nowej części cmentarza i będzie to pierwszy taki obiekt w gminie Myślenice.
Zakres prac obejmują jeszcze m.in.: budowę ścian oporowych na granicy wschodniej, budowę alejek komunikacyjnych z kostki brukowej, przebudowę i budowę kanalizacji deszczowej ujęcia i odprowadzenia wód opadowych z terenu całego cmentarza, w tym również z części już istniejącej.
Cmentarz w obecnym kształcie ma 1,89 ha, z czego ok. 1,6 ha jest przeznaczona pod pochówki. Od czasu kiedy odbył się tam pierwszy pochówek, co jak informuje Wydział Mienia UMiG Myślenice, miało miejsce we wrześniu 1978 roku, cmentarz nie był powiększany. Wedle danych z tego Wydziału, w 2022 roku przydzielono tam 41 nowych grobów, w 2023 - 23, a w roku bieżącym (do 28 sierpnia) - 16.
Jarosław Szlachetka, burmistrz miasta i gminy Myślenice: - To pierwszy etap inwestycji, która będzie kontynuowana w kolejnych latach w miarę posiadanych środków finansowych w gminnym budżecie. Od samego początku realizacji tej inwestycji napotykaliśmy na różnego rodzaju problemy i utrudnienia - wyjaśna burmistrz Jarosław Szlachetka.- Pierwotną datę zakończenia prac nad projektem z 2018 roku musieliśmy na wniosek projektanta ostatecznie aneksować na koniec marca 2019r. Następnie rozpoczął się trudny okres związany z pozyskaniem od Starosty Myślenickiego pozwolenia na budowę. Cała procedura z odwołaniami do Wojewody Małopolskiego trwała aż do listopada 2020 roku. Kiedy już otrzymaliśmy pozwolenie na budowę i planowaliśmy realizację inwestycji w 2022 roku wybuchła wojna i koszty wykonawstwa wzrosły ponad dwukrotnie niż planowaliśmy. Ponadto na tego typu inwestycje nie mogliśmy pozyskać żadnych środków zewnętrznych, a musieliśmy zabezpieczać „wkłady własne” do inwestycji realizowanych z chociażby z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych czy „Polskiego Ładu”. Dlatego musieliśmy tę inwestycję odłożyć aż do teraz.