Budujemy nowy dom

Budujemy nowy dom

Firma Wiesława Halka znana jest na +budowlanym rynku od 2000 roku. Inwestycje realizowane przez firmę na dobre wpisały się w pejzaż nie tylko Myślenic, ale również ościennych miejscowości.

Jak wspomina Wiesław Halek, budownictwo to tradycja i działalność rodzinna. - Już mój dziadek zajmował się budowlanką, również ojciec, ja w wakacje jeździłem do pracy na budowie, aby coś zarobić. Następnie Wiesław Halek wyjechał do pracy w Niemczech, tam oczywiście również pracował przy budowach i właśnie podczas pracy za granicą doszedł do wniosku, że to, co robi tam, może robić w Polsce. Po przyjeździe swoje plany zaczął wcielać w życie. Początki firmy były praktycznie takie same, jak wielu innych. Początkowo pan Wiesław pracował sam, później systematycznie firma rosła w siłę. Pierwsze budowy firmy „Halek” obejmowały budynki na Zarabiu. Od samego początku firma Wiesława Halka nie obawiała się żadnych wyzwań, budując między innymi oprócz budynków mieszkaniowych, budynki sakralne i kościoły.

Dziś firma budowlana zatrudnia 30 pracowników i współpracuje, od wielu lat, ze stałymi podwykonawcami. W sumie ponad 100 osób buduje nowe budynki pod szyldem „Halek”. Dzięki temu firma wykonuje na życzenie klienta realizacje „pod klucz”, a budynki realizowane są nie tylko w Myślenicach, ale między innymi także w Wieliczce, czy Mszanie Dolnej. Budowlańcy nie boją się żadnych wyzwań i budują praktycznie wszystko, poprzez domy, osiedla, również te specyficzne o charakterze ekskluzywnym czyli zamkniętym, które stanowią coś w rodzaju mikro miasteczek. Niejednokrotnie budynki powstają w trudnym górzystym terenie.

Budownictwo zarówno w naszym mieście, jak i w całym kraju ma się bardzo dobrze.

Buduje się bardzo dużo, a nowo powstałe budynki bardzo szybko znajdują nabywców. - W Myślenicach 80 proc. to budownictwo mieszkaniowe, a pozostałe 20 proc. to lokale użytkowe - zauważa właściciel firmy. Okazuje się, że większość lokali kupują klienci z zewnątrz, głównie z Krakowa. Myślenice z uwagi na swoje położenie, ofertę edukacyjną, kulturalną, bliskość terenów rekreacyjnych stanowią bardzo atrakcyjne miejsce, dlatego mieszkania tutaj są dobrą inwestycją. - Sporo osób mieszkających na stałe za granicą kupuje tutaj mieszkania pod wynajem. Mieszkania to w tej chwili najlepszej inwestycja. Nawet pandemia nie zatrzymała tej tendencji - zauważa córka pana Wiesława, pani Iwona Halek, która pomaga ojcu w prowadzeniu firmy. Zapotrzebowania na mieszkania jest praktycznie cały czas, można powiedzieć, że sprzedają się na przysłowiowym pniu. W ostatnim czasie zmieniły się również preferencje klientów - Jest mniejsze zapotrzebowanie na domy jednorodzinne, jak było jeszcze pięć - sześć lat temu, teraz zdecydowanie większe jest zainteresowanie mieszkaniami, chociażby w takiej zabudowie jak budujemy na Zarabiu - zauważa pan Wiesław. Są to ciągi nowoczesnych budynków, z miejscami parkingowymi, enklawami zieleni i miejscami do wypoczynku.

Na szczęście pandemia nie zatrzymała firmy, która cały czas działała, nawet w najtrudniejszym okresie lockdownu. Dzięki przestrzeganiu norm sanitarnych, stałego dozoru BHP, firma przetrwała ten ciężki okres bez przestojów i redukcji zatrudnienia. Pandemia nie zatrzymała firmy, ale odcisnęła swe piętno w postaci cen mieszkań, które wzrosły o średnio 20 procent. Szczególnie drastycznie dało się to zauważyć w bieżącym roku. - Bardzo wzrosły ceny materiałów, z uwagi na spore opóźnienia w dostawach spowodowane koronawirusem. Na przykład cena stali wzrosła o 150 proc., a jak stal, to wszystko, co z nią związane poprzez zbrojenia, profile, na oknach aluminiowych kończąc. Podobna sytuacja jest z innymi materiałami - wyjaśnia Wiesław Halek. Mimo wysokich cen (w Myślenicach to ponad 8 tysięcy za m kw.) mieszkania cały czas cieszą się dużym wzięciem.

W związku z tym plany na przyszłość Wiesława Halka, jego rodziny i współpracowników są jasno określone. - Aby dalej szło tak dobrze jak idzie. Jest naprawdę dobrze i nie ma co narzekać. Mamy sporo zaplanowanych inwestycji i sięgają one aż do roku 2026 - podsumowują pani Iwona Halek i pan Wiesław Halek.

Marek Stoszek Marek Stoszek Autor artykułu

Socjolog i kulturoznawca. Badacz i propagator historii, kultury i tradycji naszego regionu. Dziennikarz, w latach 2019 i 2020 redaktor naczelny Gazety Myślenickiej.