Burmistrz prezesem stowarzyszenia „Otulina Podkrakowska”

Gmina 12 kwietnia 2022 Wydanie 15/2022
Burmistrz prezesem stowarzyszenia „Otulina Podkrakowska”

Gmina Myślenice powołała Stowarzyszenie „Otulina Podkrakowska”, w którym wspólnie z dziesięcioma innymi gminami będzie mogła aplikować o środki unijne przeznaczone na formułę IIT, czyli Inne Instrumenty Terytorialne. Podczas inauguracyjnego spotkania przedstawicieli dziesięciu samorządów wybrano prezesa zarządu stowarzyszenia, którym został burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka.

- Razem z dziewięcioma gminami z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Krakowa powołaliśmy do życia stowarzyszenie „Otulina Podkrakowska”. Kolegom samorządowcom członkom zarządu dziękuję za wybór mojej osoby na Prezesa Zarządu Stowarzyszenia. Dzięki „Otulinie Podkrakowskiej” będziemy mogli pozyskiwać więcej funduszy europejskich na ważne inwestycje dla mieszkańców – mówi Jarosław Szlachetka.

Stowarzyszanie Otulina Podkrakowska powstało na bazie przyjętej przez Województwo Małopolskie Strategii Rozwoju „Małopolska 2030”, które stworzyło Miejski Obszar Funkcjonalny Krakowa (MOF Krakowa), uznając go za obszar strategicznej interwencji na poziomie regionalnym. Obszar ten obejmuje między innymi gminy: Myślenice, Siepraw, Kłaj, Koniusza, Słomniki, Iwanowice, Skała, Sułoszowa, Jerzmanowice-Przeginia i Krzeszowice, które wraz z Myślenicami współtworzą nowe Stowarzyszenie. Korzyścią z wybranego modelu będzie możliwość rozwoju współpracy w procesie ubiegania się o środki unijne na kluczowe projekty infrastrukturalne, a zatem poprawi to efektywność podejmowanych działań na rzecz rozwoju gmin w kontekście terytorialnym.

- Inne Instrumenty Terytorialne, to jeden – obok ZIT (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych) oraz RLKS (Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność, realizowanego przez Lokalne Grupy Działania – tzw. instrument terytorialny, który umożliwia samorządom stowarzyszanie się i zawiązywanie współpracy, by przy korzystaniu ze środków Unii Europejskiej, rozwijać tzw. Obszar Funkcjonalny gmin tworzących partnerstwo. W ślad za założeniami Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego do 2030 roku, podejmowałem dotychczas działania zmierzające do przyłączenia się do Stowarzyszenia „Metropolia Krakowska” działającego w formule ZIT i rozszerzenia obszaru o gminę Myślenice, jak też o pozostałe gminy, które zgodnie ze strategią województwa powinny stanowić obszar ZIT. Ponieważ stowarzyszenie odmówiło przyjęcia zarówno nas, jak również innych okolicznych gmin do swojego grona, w uzgodnieniu z Zarządem Województwa Małopolskiego podjęliśmy działania w celu utworzenia stowarzyszenia, które pozwoli, by także gmina Myślenice mogła skorzystać ze środków finansowych przeznaczonych na ten cel w Programie „Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027– wyjaśnia burmistrz Myślenic.

Dotychczas gmina Myślenice nie realizowała tego typu przedsięwzięć i poza korzyściami, jakie stwarza możliwość pozyskiwania środków Unii Europejskiej, jest to również kolejna inicjatywa w zakresie współpracy ponadlokalnej, co wzmocni rangę i wizerunek gminy, jako gotowej na partnerskie działania jednostek samorządu terytorialnego.