KWW Jarosława Szlachetki

Było super!

Było super!
Podczas obozu Myślenickiej Akademii Talentów dzieci m.in. zwiedzały zamek w Niedzicy. Fot. Fot. archiwum MA

Wakacje już za nami, ale warto je powspominać. Czas ten w naszej gminie upłynął m.in. pod znakiem wyjazdów zorganizowanych dzięki gminnym dotacjom w ramach konkursu „Wakacje 2021”. O relację z nich poprosiliśmy Małgorzatę Jamrozik z Myślenickiej Akademii Talentów oraz Bernadettę Płachtę - Costa ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice.

Myślenicka Akademia Talentów w ramach konkursu zorganizowała w sierpniu tygodniowy obóz szachowy w Niedzicy. Wzięło w nim udział blisko 60 dzieci - w większości z gminy Myślenice. - Nastawiliśmy się głównie na trening szachowy, więc w programie wyjazdu znalazły się turnieje szachowe, podczas których dzieci miały okazję zdobyć wyższą kategorię szachową, oraz zajęcia szachowe z wykwalifikowanymi instruktorami. Wielką gratką była dla nich również gra w nietypowe szachy polegająca na zapamiętaniu pozycji szachowych. Rozgrywki połączyliśmy ze zwiedzaniem okolicy - byliśmy na zamku w Niedzicy i Czorsztynie, wybraliśmy się w rejs statkiem po jeziorze Czorsztyńskim - relacjonuje Małgorzata Jamrozik, kierownik wypoczynku. - Korzystaliśmy także z innych atrakcji, jak gra w kręgle i piłkę nożną, wyjście na basen, mini golf. Nie zabrakło konkursów - fotograficznego czy też wiedzy o wybitnych szachistach. Kadra wychowawcza miała mnóstwo pomysłów na urozmaicenie wyjazdu - dodaje pani Małgorzata.

Oprócz dofinansowania z Gminy Myślenice (9 tys. zł), akademia otrzymała także dotację na wakacje z Fundacji Lotto. - Połączyliśmy te środki, co zminimalizowało koszty wyjazdu - zaznacza nasza rozmówczyni.

- Dzieci nie miały czasu na nudę. To był bardzo intensywny czas - podsumowuje obóz pani Małgorzata i dodaje, że podopieczni już wypytują o kolejny wyjazd. Być może zorganizowany zostanie zimą.

Dotacja nie pierwszy raz

Myślenicka Akademia Talentów co roku startuje w wakacyjnym gminnym konkursie. - To świetny pomysł, cieszę się, że my i inne podmioty możemy liczyć na pomoc w tym zakresie ze strony Gminy. Umożliwia ona wyjazd wakacyjny, szczególnie dzieciom z biedniejszych rodzin - podkreśla Małgorzata Jamrozik.

W ubiegłym roku, z racji pandemii, dzieci z akademii nie wyjechały na obóz. Gminną dotację przeznaczono na zorganizowanie szachowej półkolonii w Myślenicach. W Szkole Podstawowej nr 4 odbywały się zajęcia szachowo - sportowe, turnieje szachowe oraz zajęcia z robotyki, a dzięki współpracy ze Sport Arena Myślenice dzieci mogły korzystać dodatkowo z parku linowego czy kolejki na górę Chełm.

Małgorzatę Jamrozik zapytaliśmy przy okazji o plany na najbliższą przyszłość Myślenickiej Akademii Talentów. - Właśnie tworzymy plan pracy na ten rok szkolny. Warto podkreślić, że w naszej ofercie są nie tylko zajęcia szachowe, ale także z robotyki oraz matematyka z klockami lego. Chcemy, podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym, uruchomić naukową sekcję matematyczną. Zapotrzebowanie na nasze zajęcia jest bardzo duże, dlatego zdecydowaliśmy zwiększyć liczbę ich godzin. W Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu będziemy się spotykać nie raz jak wcześniej, ale dwa razy w tygodniu. Ponadto będziemy kontynuować rozpoczęte w ubiegłym roku, dzięki wsparciu Gminy Myślenice, zajęcia na terenach wiejskich. Planujemy także program dla seniorów.

Do akademii można zapisywać się do końca września. Początkiem października tworzą się już stałe grupy.

Wakacje w Bieszczadach

Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Gminy Myślenice na miejsce wakacyjnego wyjazdu wybrało Bieszczady, a konkretnie miejscowość Bystre. Podopieczni wraz z rodzinami (w sumie 35 osób) spędzili tam końcem sierpnia sześć dni. Jak wrażenia? - Humory dopisywały, ale pogoda niestety nie. Pokrzyżowała nam trochę plany. Musieliśmy ograniczyć górskie wycieczki. Bieszczady oglądaliśmy z Kolejki Bieszczadzkiej, ale zwiedzaliśmy inne miejsca np. muzea - Muzeum Przyrodnicze w Mucznem i Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie. Gdy pogoda trochę się poprawiła, wypłynęliśmy w rejs statkiem po Solinie i pospacerowaliśmy szlakiem kardynała Stefana Wyszyńskiego udając się do klasztoru Nazaretanek - opowiada Bernadetta Płachta - Costa, prezes stowarzyszenia. Mimo że aura nie była sprzyjająca, to wszyscy są zadowoleni z pobytu w Bieszczadach. - Mieliśmy szansę się zintegrować, do stowarzyszenia wciąż dołączają nowe rodziny - zaznacza pani Bernadetta.

Nasza rozmówczyni podkreśla, że wakacyjny konkurs organizowany corocznie przez Gminę Myślenice to bardzo dobra inicjatywa. - Dzięki niej całe rodziny naszego stowarzyszenia mogą wypocząć, nie obciążając przy tym własnego budżetu. Rodziny z niepełnosprawnym dzieckiem mają naprawdę bardzo dużo wydatków - na zabiegi, rehabilitacje czy terapie, a często jeszcze jeden z rodziców nie pracuje poświęcając się opiece nad dzieckiem .

W ostatnich latach, oprócz ubiegłego roku, grupa ze stowarzyszenia wyjeżdżała do miejscowości Csopak na Węgrzech, w przyszłym roku chciałaby wyjechać nad morze. W ubiegłym roku, przez sytuację pandemiczną, stowarzyszenie musiało zrezygnować z wakacyjnego wyjazdu. Z konkursowych środków, podobnie jak MAT, zorganizowało półkolonię w Myślenicach. W jej ramach odbywały się zajęcia artystyczne w MOKIS, zajęcia sportowe oraz spotkania animacyjne.

Anna Ostafin Anna Ostafin Autor artykułu

dziennikarka z pasją, ciekawa świata i ludzi, doświadczenie zdobywała w rozgłośni radiowej, portalach internetowych i wydawnictwach prasowych, absolwentka filologii polskiej (specjalność medialna).