Bysina ma nowego proboszcza

Bysina ma nowego proboszcza
Bysina ma nowego proboszcza

Po 26 latach posługi w Bysinie na emeryturę odszedł zasłużony proboszcz ks. Jan Borzęcki. Nowym duszpasterzem parafii został ks. Sławomir Kowalski

 

Ks. Jan Borzęcki prowadził parafię w Bysinie od 1990 r. Pochodzi z Ludźmierza. Do Bysiny przyszedł z Sieprawia, gdzie był wikarym. Rozbudował nowo powstały kościół w Bysinie o wieżę, zadbał o jego wystrój, zbudował plebanię. Przez pierwszy okres w Bysinie mieszkał w wynajętym mieszkaniu w domu prywatnym. Za jego posługiwania proboszczowskiego miała miejsce konsekracja kościoła.

Swojego wieloletniego duszpasterza parafianie żegnali z wielką pompą. Specjalnie dla niego grała kapela góralska z Podhala, śpiewała parafialna schola, dziękowały my delegacje różnych środowisk wiejskich. „Z serca dziękujemy (…) za rozbudowę, wystrój i codzienną troskę o piękno kościoła parafialnego. Nade wszystko wyrażamy wdzięczność za zabieganie o dobro dusz wszystkich parafian: dzieci, młodzieży, dorosłych. Za lata katechizacji, wygłoszonych kazań, sakramentów, za wszelką dobroć serca i wzorową kapłańską postawę na wzór Pana Jezusa Najwyższego. Za Wszystko mówimy Bóg zapłać, zapewniając o naszej nieustannej wdzięczności, serdeczności i modlitwie. Życzymy błogosławieństwa Bożego, zdrowia i nieustannego uśmiechu na każdy dzień pośród nas. Szczęść Boże” – mówili parafianie.

Ks. Jan wzajemnie dziękował parafianom, wymieniając wszystkie środowiska, z którymi przeszło mu współpracować przez te 26 lat. „Starałem się postępować zgodnie z nauką Kościoła i własnym sercem. Jeżeli kogoś uraziłem – przepraszam”.

Proboszcz odszedł na emeryturę, ale pozostał w parafii. Deklarował gotowość do współpracy ze swoim następcą i życzył mu błogosławieństwa Bożego.

Witam Was i jestem bardzo przejęty

Tydzień później, parafia powitała swojego nowego proboszcza. Na tę posługę został wyznaczony ks. Sławomir Kowalski – dotychczasowy wikary z parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Myślenicach, a więc ksiądz dobrze znany wielu mieszkańcom Bysiny. Na nowej placówce lokował go ks. dziekan Stanisław Makowski, który odczytał dekret ks. kard. Stanisława Dziwisza o powołaniu nowego proboszcza. W mieniu kardynała złożył też podziękowania dotychczasowemu proboszczowi ks. Janowi Borzęckiemu.

Mszę  wraz z nowym proboszczem koncelebrowali księża: Jan Borzęcki, Mirosław Smyrak i diakon Marcin Jakubiak.

W swoim kazaniu powitalnym wspominał swoją macierzystą parafię św. Stanisława biskupa, wyraził podziw i uznanie dla religijnej troski mieszkańców Bysiny, którzy mając tak blisko kościoły myślenickie, zdobyli się na wysiłek budowy i utrzymania własnego kościoła. Odczytał ten fakt jako świadectwo, że mieszkańcy Bysiny chcą być blisko Boga. Nawiązując do czytań przypadających na tę niedzielę powiedział, że w chrześcijaństwo wpisane jest powszechne apostołowanie - zarówno przez wiernych, jak i kapłanów. Sam Pan Jezus zachęcał do tego, by świadczyć i nie zniechęcać się przeciwnościami, bo ostatecznym celem chrześcijanina jest niebo. Ks. Kowalski obiecał, że będzie robił wszystko, aby przybliżać wspólnotę wiernych z Bysiny do Pana Boga. Dziękował ks. Janowi Borzęckiemu za duszpasterski trud i jego owoce, prosił go o dalszą wspólną modlitwę i posługę spowiedzi.

Po kazaniu nowy proboszcz złożył osobiste wyznanie wiary. Ceremoniał objęcia parafii dopełniło złożenie przysięgi proboszczowskiej na wierność, podpisanie dokumentów i przekazanie przez ks. dziekana parafialnej Księgi Ochrzczonych.

Ks. Sławomira Kowalskiego parafianie witali kwiatami, życzeniami zdrowia, ludzkiej życzliwości i błogosławieństwa Bożego. Składały je delegacje dzieci przedszkolnych i środowisk parafialnych oraz proboszcz – emeryt ks. Jan Borzęcki. W uroczystości wzięła też udział rodzina ks. Sławomira Kowalskiego.

Ryszard Sobkowicz Ryszard Sobkowicz Autor artykułu

Nauczyciel i reporter, który ostatnie 25 lat poświęcił na relacjonowanie życia lokalnych społeczności - szczególnie funkcjonowania Ochotniczych Straży Pożarnych. (HISTORIA, WYDARZENIA, SAMORZĄD, KULTURA)