Chodników nie będzie?

Chodników nie będzie?

Starostwo nie realizuje w naszej gminie tzw. Inicjatyw samorządowych, w ramach których powiat budował lub modernizował chodniki przy drogach powiatowych korzystając z dofinansowania gmin. Mimo, że samorząd Myślenic rok rocznie zabezpiecza w budżecie na ten cel pieniądze, to powiat przez cztery lata tylko raz skorzystał z tych środków.

We wrześniu zarząd powiatu zwrócił się w piśmie do burmistrza, aby środki finansowe zabezpieczone w budżecie na ten rok - milion złotych, na dofinansowanie budowy chodników przy drogach powiatowych, przesunąć na rok przyszły, gdyż obecnie powiat nie będzie mógł przystąpić do budowy chodnika przy drodze Osieczany - Bulina. Z takim samym wnioskiem zwrócił się do radnych rady miejskiej, o czym poinformował przewodniczący Wacław Szczotkowski na sesji w dniu 26 września. W piśmie starosta zapewnił, że w przyszłym roku zrealizuje dwie inwestycje, wybuduje chodnik przy drodze Osieczany - Bulina oraz Bysina - Jasienica.

Jeszcze w 2019 roku rada miejska podjęła uchwałę, w której określiła gdzie dofinansuje budowę chodników. Było to pięć zadań na pięcioletnią kadencję obu samorządów, które miały być wykonane w ramach IS-ów, tzn. z finansowaniem pół na pół, połowa środków gmina Myślenice a druga połowa powiat. Na wniosek burmistrza postanowiono, że na ten cel, będzie przeznaczane do milion złotych z gminnej kasy. Niestety środki te nie były wykorzystywane przez starostwo. Tylko raz, w ubiegłym roku, wybudowano chodnik przy drodze powiatowej Myślenice - Wiśniowa w Zasani. Na szczęście powiat pozyskał środki z rządowego programu „Polski ład” i realizuje budowę chodnika przy drodze powiatowej Trzemeśnia - Poręba, który znajdował się na liście IS-ów. W przyszłym rok starosta chciałby podjąć się realizacji dwóch inwestycji, ale raczej nie będzie możliwe wykonanie dwóch zadań w jednym roku.

- Bardzo słabo idzie staroście budowa chodników przy drogach powiatowych realizowanych wspólnie z gminą Myślenice. W tym roku powinniśmy oddawać czwarty z pięciu chodników zaproponowanych przez radę miejską, a raptem w ubiegłym roku po czterech latach powstał jeden. Natomiast w tym roku znowu nie powstanie żaden! Zapowiedź budowy aż dwóch chodników w przyszłym roku oceniam jako wstęp do kampanii wyborczej, czyli przez cztery lata robimy niewiele, a w roku wyborczym robota pali nam się w rękach. Niestety odbywa się to wszystko kosztem bezpieczeństwa mieszkańców – powiedział radny Robert Pitala, szef klubu PiS w radzie powiatu. 

Wątpliwe jest czy gmina będzie mogła w przyszłym roku wydać aż dwa miliony na budowę chodników przy drogach powiatowych, gdyż w miejskiej kasie brakuje środków i konieczne są oszczędności. Nie wiadomo też czy powiat miałby środki na realizację dwóch inwestycji na raz. Pewne jest, że nie powstanie chodnik przy drodze powiatowej Głogoczów - Bęczarka, dlatego pozostaje tylko żal, że starostwo „przespało” trzy lata.

 

Witold Rozwadowski Witold Rozwadowski Autor artykułu

Prezes MARG Sp. z o.o. Redaktor naczelny. Przez wiele lat pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Myślenicach, Wcześniej w latach 1999-2003 pełnił funkcję redaktora naczelnego Gazety Myślenickiej. (SAMORZĄD)