Czarna Niedziela sprzed 80 lat. Obchody rocznicowe

Miasto 16 czerwca 2020 Wydanie 22/2020
Czarna Niedziela sprzed 80 lat. Obchody rocznicowe

Dzień 23 czerwca 1940 roku przeszedł do historii Myślenic pod nazwą „Czarnej niedzieli”. Choć od tych strasznych wydarzeń minęło 80 lat, pamięć o pomordowanych myśleniczanach trwa, czego wyrazem są m.in. uroczystości rocznicowe.

W myślenickim Sanktuarium w dniu 28 czerwca o godz. 14.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji pomordowanych Myśleniczan. 23 czerwca pod tablicą upamiętniającą aresztowanie, przy budynku policji w Myślenicach złożone zostaną kwiaty i znicze na pamiątkę tamtych tragicznych wydarzeń. Uroczystość odbędzie się w dniu 23 czerwca o godzinie 11:00 pod Tablicą upamiętniającą wydarzenia tego dnia na gmachu policji.

Również Muzeum Niepodległości w Myślenicach z okazji zbliżającej się 80-tej rocznicy tragicznej Czarnej Niedzieli przygotowało wystawę, która przypomina o tym wydarzeniu i upamiętnia jego ofiary. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 23 czerwca na naszej sali wystaw czasowych. Z racji obostrzeń sanitarnych wernisaż wystawy odbędzie się tylko w formie wirtualnej. Począwszy od 23 czerwca codziennie będzie publikowana na facebookowym profilu Muzeum jedna plansza wystawy. Pokazany zostanie też film, w którym razem ze świadkami historii dowiemy się o tragedii Czarnej Niedzieli.